Üriner sistem patolojilerinde çok kesitli bilgisayarlı tomografinin tanı değeri
Üriner sistem patolojilerinde çok kesitli bilgisayarli tomografinin tani değeri
- Tez No: 203795
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR BÜKTE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada üriner sistem patolojilerinde Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografinin tanı değeri literatür bilgileri ışığında gözden geçirildi. Bu amaçla fakültemiz Radyodiagnostik Anabilim Dalı, Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografi ünitesinde Haziran 2006 ? Ekim 2007 tarihleri arasında, üriner sistem patolojisi bulunan 87 hastanın Batın-Pelvik ÇKBT incelemesi değerlendirildi.Değerlendirmeye alınan hastaların 9'unda üriner sistem konjenital anomalileri tespit edildi. 3'ünde üriner sistem enfeksiyon bulguları izlendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların 27'sinde üriner sistem taş hastalığı izlendi. Bunlardan 20'sinde böbreklerde, 2'sinde üreterlerde ve 5'inde mesanede bir yada birden çok sayıda taş mevcuttu. 30 hastada üriner sistem tümörleri mevcut olup bunlardan 23'ünde böbreklerde, 6'sında mesanede ve 1'inde prostatta kitle tespit edildi. Renal kitlelerin 13'ü sağ böbrekte, 9'u sol böbrekte ve 1'i her iki böbrekte idi. 1'inde Polikistik Böbrek Hastalığı, 1'inde parapelvik kist izlendi. 8 hastada renal vasküler patoloji izlendi. Bunlardan 5'inde yumuşak, 2'sinde kalsifiye aterom plakları izlendi. 1 hastada renal arterde anevrizmatik genişleme ve yumuşak aterom plağı mevcuttu. Travmalı 4 hastada böbrek kontüzyon ve laserasyonları ile sekonder bulgular değerlendirildi.ÇKBT'de saniyeler içerisinde batın ve pelvik bölgeler taranarak 2 boyutlu ve 3 boyutlu görüntüleme teknikleri ile tanıya katkı sağlayacak, rezolüsyonu çok yüksek görüntüleri başarılı bir şekilde oluşturabildik.Çalışmamızın sonucunda Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografinin (ÇKBT), üriner sistem tümörleri, üriner sistem taş hastalığı ve renal vasküler patolojiler başta olmak üzere, üriner sistem patolojilerinde ve bu patolojilerle birlikte görülen sekonder bulguların değerlendirilmesinde, noninvaziv, hızlı ve güvenilir bir görüntüleme yöntemi olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
In this study, the diagnostic value of MDCT in the urinary system pathologies was reviewed in the light of the literature. Abdominal and pelvic CT scans of 87 patients who had urinary system pathologies were evaluated. The CT studies were performed from June 2006 to October 2007 at the MDCT unit of the department of radiology in our institution.Urinary system congenital anomalies were determined in 9 of the patients we studied. In 3 cases urinary tract infection findings were shown. Urinary lithiasis was observed in 27 patients. One or more stones were present in the kidneys of 20 patients, in the ureters of 2 patients and in the bladder of 5 patients. Renal mass was determined in 23 patients, bladder mass was observed in 6 patients and one patient had prostatic tumor. Totally 30 patients had urinary system tumors. Thirteen patients had renal mass in the right kidney, 9 patients had renal mass in the left kidney and one had bilateral renal masses. Polycystic kidney disease was present in one patient and parapelvic cyst was observed in another patient. Renal vascular pathologies were observed in 8 patients. Five patients had soft and 2 patients had calcified atherosclerothic plaques in their renal arteries. One of the patients had an aneurismatic dilatation and soft atherosclerotic plaque in the renal artery. In 4 patients with trauma, not only renal contusions and laserations but also secondary findings of trauma were determined.After abdomen and pelvis were scanned in seconds by MDCT, we successfully constituted 2- and 3-dimensional high-resolution images which had important contributions to the diagnosis of urinary pathologies.İn conclusion, we found out that MDCT is an noninvasive, fast and reliable diagnostic method in diagnosis of urinary pathologies such as tumors, urinary lithiasis and renal vascular pathologies and secondary findings of the urinary system diseases.