Karaciğer sirozunun klinik şiddeti ve hepatik encefalopatinin patogenezi ile serum sitokin düzeyleri arasındaki ilişki
The relation of clinical severity of liver cirrhosis and pathogenesis of hepatic encephalopathy with serum citokin levels
  1. Tez No: 203793
  2. Yazar: YAHYA ATAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT GÖRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve amaç: Hepatik ensefalopati; kronik karaciğer yetersizliği sonucu gelişen nöropsikiyatrik semptomlarla karakterize major bir komplikasyondur. Etyopatogenezinde suçlanan teoriler deneysel olarak kanıtlanmamıştır. Bu nedenle HE patogenezinde multifaktöriyel patogenez tek bir patogenezden daha geçerlidir. KC sirozunda ve HE'nin patojenezinde, serum TNF-?'nın ve diğer inflamatuar sitokinlerin rolü üzerine çeşitli çalışmalar mevcuttur. Biz çalışmamızda, TNF-?, IL-1ß, IL-2R, IL-6, IL-8 ve IL-10'nun, HE'nin patogeneziyle ilişkisi, HE'nin şiddeti ile korelasyonlarını, presipitan faktörlerle ve KC-S'inin şiddeti ile ilişkilerini araştırmayı amaçladık.Gereç ve yöntem: Çalışmamıza, KC-S tanısı olan 80 hasta alındı. Bu hastalardan HE klinik bulguları gelişmiş olan 50 hasta (grup 1), HE gelişmemiş olan 30 hasta (grup 2) ve kontrol grubu 30 sağlıklı birey (grup 3) olarak çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların serum TNF-?, IL-1ß, IL-2R, IL?6, IL?8 ve IL?10 düzeyleri, chemiluminescent (immulite 1000) yöntemiyle çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Hepatic encephalopathy is a major complication resulting from chronic liver failure and characterized by neuropsychiatric symptoms. The theories suggested for its etiopathogenesis have not been proven experimentally, Therefore, multifactorial pathogenesis is more valid than a single pathogenesis in hepatic encephalopathy in liver cirrhosis and HE pathogenesis, There are many studies carried out on the role of serum TNF-? and other inflamatory cytokines. In our study, we aimed to investigate the association of TNF-?, IL-1ß, IL-2R, IL?6, IL?8 and IL?10 on the pathogenesis of HE, their correlations with severity of HE, and their relationships with presipitant factors and severity of liver cirrhosis (LC).Subjects and Methods: A total of 80 patients diagnosed with LC were included into the study, of these cases, 50 patients who had progressed HE clinical findings were taken as group I, 30 patients who did not have progressed HE as group II, and 30 healthy subjects as controls. Serum TNF-?, IL-1ß, IL-2R, IL?6, IL?8 and IL?10 levels of all patients were studied with chemiluminescent (immulite 1000) method. In our evaluations, patients groups were compared with each other in terms of serum cytokin levels.Results: When serum cytokin levels of patients with LC were compared with those of healthy subjects, we observed a significant relationship among them in terms of serum TNF-?, IL-1ß, IL-2R, IL?6 and IL?8 levels.