Cerrahi uygulanan varis dışı üst gastrointestinal sistem kanamalarında morbidite ve mortaliteye etkili faktörler
Factors affecting morbidity and mortality in operated non variceal upper gastrointestinal bleedings
  1. Tez No: 203796
  2. Yazar: MEHMET TOLGA KAFADAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN GEDİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Üst gastrointestinal sistem kanamaları, özefagusun üst kısmı ile Treitz ligamanı arası herhangi bir yerden lümen içine olan kanamaları kapsar. Üst gastrointestinal sistem kanamalarının uzun zamandır %10 olan mortalite oranı ve kanayan peptik ülserler nedeniyle yapılan acil operasyonların insidansı pek değişmemiştir. Ölümlerin çoğu 60 yaş üzeri yaşlı hastalarda ve ciddi kalp hastalığı, kanser, böbrek yetmezliği gibi yandaş ağır hastalığı bulunanlarda olmaktadır. Bu çalışmada cerrahi uygulanan varis dışı üst gastrointestinal sistem kanamalarında, morbidite ve mortaliteyi etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçladık.Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği ' nde Ocak 1998 ile Mart 2008 tarihleri arasında varis dışı nedenlere bağlı olarak opere edilen, üst gastrointestinal sistem kanamalı, 62 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastalarda morbidite ve mortaliteye etkili faktörleri belirlemek için; yaş, cinsiyet, şok mevcudiyeti (?90/60 mmHg TA, >100 Nb), sistemik hastalık varlığı, nabız sayısı, serum hemoglobin, serum beyaz küre, serum üre, serum kreatinin, serum sodyum, serum potasyum, serum albumin değerleri, operasyon süresi, kan transfüzyon sayısı, Rockall risk skoru ve yatış süresi incelendi.
Özet (Çeviri)
Upper gastrointestinal bleedings cover the bleeding in the lumen in anywhere between ligament Treitz and upper esophagus. Upper gastrointestinal longtime existing mortality rate of 10% and the incidence of emergency operation related to bleeding peptic ulcer have not been chanced. Most of died patients are over sixty years old and have associated serious heart diseases, cancers, kidney failure. In this study we aimed to evaluate factors effecting morbidity and mortality in non variceal upper gastrointestinal bleeding.62 patients with nonvariceal upper gasrtrointesinal bleeding operated at Dicle University Hospital Department of General Surgery between January 1998 and March 2008 were evaluated retrospectively. To define factors effecting morbidity and mortality; age, gender, presence of systemic diseases, presence of shock (blood pressure ?90/60 mmHg, pulse >100 per min), pulse rate, hemoglobin, WBC, blood urea, creatinin, Na, K and albumins values, length of operation, unit of blood transfusions, Rockall risk score and length of hospital stay were evaluated statistically by univariate analysis and all p values