Akut ST elevasyonlu miyokard infarktüs'ünde sağ ventrikül fonksiyonlarının karşılaştırılması
The right ventriculer fonction in the acute ST elevation miyocardial infarction
  1. Tez No: 203797
  2. Yazar: MEHMET ATA AKIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN İLTÜMÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sağ ventrikül (RV) karmaşık anatomik yapısı nedeniyle ekokardiyografi ile değerlendirmek zordur. Akut miyokard infarktüsünde (AMİ) sağ ventrikül fonksiyonları genelde standart ekokardiyografi parametreleri kullanılarak incelenmiştir. Biz bu çalışmada AMİ'li hastalarda yeni ekokardiyografi metodlarını da kullanarak infarktüs lokalizasyonunun sağ ventrikül fonksiyonları üzerindeki etkilerini [sağ ventrikül EF, triküspid anüler hareket (TAPSE), triküspid anüler pik sistolik akım(Sm) hızı, sağ ventrikül MPİ ve diastolik fonksiyonları (konvansiyonel ve doku doppler ile)] karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmaya toplam 89 AMİ'li hasta alındı. Bu hastaların 39 tanesi anteriyor , 25 tanesi inferior, 25 tanesi inferior+sağ ventrikül Mİ idi.Tüm hastalara ilk 24-72 saat içinde rutin ekokardiografik ölçümlere ek olarak sağ ventrikül doku dopler, RVEF, myokard performans indeksi (MPİ) ve TAPSE ölçümleri alındı.Anteriyor ve inferiyor miyokard infarktüsü ile karşılaştırıldığında sağ ventrikül tutulumu olan inferior Mİ'de sağ ventrikül fonksiyonlarının bozulmuş olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Due to the complexe anatomical structure of right ventricle (RV), it is very difficult to evaluation it by ecocardiography. Overall, right ventricular functions in acute myocardial infarction (AMİ) have been examined by using standard echocardiographic parameters. In this study, we aimed to compare the effect of infarct localization in patients with AMI on the functions of RV [RV EF, Tricuspid annular plane sistolic excursion (TAPSE), tricuspid anüler peak systolic velocity (Sm) , RV MPİ and diastolic functions (convantional and tissu e doppler) ] by using also new ecocardiographic methods.A total of 89 patients with AMI werw included into the study, of these patients, 39 had anterior, 25 inferior and 25 inferior + RV MI. In addition to routine echocardiographic mesurements, RV tissue doppler, RVEF, Myocardial performance index (MPI) and TAPSE measurements of all patients wereperformed between 24-72 hours after the event.Compared with anterior and inferior myocard infarction, RV functions in inferior MI with RV involvement were seen to be deteriorated.