Annenin sigara içme durumu ve çevresel sigara dumanı ile çocukluk çağı bronşial astım ilişkisi
The relationship of childhood asthma with environmental tobacco smoking and maternal smoking status
- Tez No: 203838
- Danışmanlar: PROF. DR. R. EROL SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Allerji ve İmmünoloji, Family Medicine, Allergy and Immunology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hamileyken sigara kullanımının ve postnatal çocukluk döneminde evde sigara içilmesinin çocukluk astımının başlamasındaki rolü tartışmalıdır. Bu çalışma bu ilişkinin aydınlatılmasına katkı sağlamak üzere planlanmıştır. Bu araştırma vaka- kontrol tipi bir çalışma olup Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'nun izni alındıktan sonra yapılmıştır. Bu çalışmada bir vaka, iki kontrol grubunun olması planlanmıştır. Vakalar, Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi Pediatrik Alerji Polikliniğine başvuran 6 yaşını doldurmamış ve daha önce astım tanısı almış veya astım şikayetleriyle başvurup yeni astım tanısı konulmuş çocuklardır. Kontrol gruplarından birisi, aynı hastanenin pediyatri polikliniğine başvuran 6 yaşından küçük, solunum sistemi ve herhangi bir alerji hastalığı olmayan poliklinik hastalarından seçilmiştir. Diğer kontrol grubu alerji polikliniğine aynı dönemde başvuran ve 6 yaşından küçük astım dışı alerji hastalarından oluşmuştur. Gerekli örnek büyüklüğü, bu sayıtlılarla, vaka ve her bir kontrol grubu için 110 olarak hesaplanmıştır. Her grup için113 kişiye ulaşıncaya kadar koşulları sağlayan tüm hastalar vaka ve kontrol gruplarına alınmıştır. Yeni olgu bulma hızındaki düşüklük nedeniyle 2. Kontrol grubundaki vaka sayısı hesaplanandan düşük kalmış 113 yerine 103 olmuştur. Araştırma verisi hastaların anne veya babaları ile yüz yüze görüşme yoluyla ve bir anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Anket formları uygulanmadan önce anne veya baba anket hakkında bilgilendirilmiş ve sözlü olarak izinleri alınmıştır. Veri analizi bilgisayar ortamında SPSS yazılım programı kullanılarak yapılmış, önemlilik testleri olarak Ki-kare testi ve lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Vaka ve genel kontrol gruplarının çoklu regresyon analizinde, aylık gelir ve ikamet yerine göre düzeltilmiş astım odds oranı hamilelikte annenin sigara içmesi durumu için içmeme durumuna göre 3.38 (%95 güven aralığı: 1.14-10.03) olarak bulunmuştur. Astım dışı atopik hasta grubu ile genel kontrol gruplarının karşılaştırılmasında hamilelikte annenin sigara içmesi durumu için içmeme durumuna göre astım dışı atopik hastalığa ait, aylık gelir ve ikamet yerine göre düzeltilmiş, odds oranı 3.63 (%95 güven aralığı: 1.13-11.67) olarak saptanmıştır. Post natal çevresel duman maruziyeti, çocukluk döneminde astım için de astım dışı atopik hastalık içinde önemsiz bir faktör olarak bulunmuştur. Bulgular hamilelikte sigara içiminin çocukluk dönemi astımı ve astım dışı atopik hastalığı için önemli bir faktör olduğu hipotezlerini desteklemektedirler.
Özet (Çeviri)
The role of smoking during pregnancy and inhaling cigarette smoke at postnatal period in childhood asthma is marked by debate. This case control study was designed to investigate this relationship and was approved by Cumhuriyet University-Medical Faculty Ethics Committee. It is planned to consist a case and two control groups. Asthmatic children smaller than 6 years who came to pediatric allergy policlinic of Cumhuriyet University were included to the study. One of the control groups were collected from the pediatric policlinics of the same hospital who have not any respiratory disease or any allergy and were smaller than six. The other control group was collected from the same policlinics between children under six years who have an allergy except asthma. The necessary number was calculated as 110 for case and for each control groups. All suitable patients were included to the case and control group until reaching the number 113. Because of lack of suitable cases second control group was 103 instead of 113. Data were collected face to face from parents by a survey form. Parents were informed and oral permissions were taken. Data process was made by SPSS program and significance tests were made by using Chi-square test and logistic regression analyze. In the multi regression analyze of case and control groups, corrected asthma odds ratio according to monthly income and residence in smoking pregnancy was 3.38 (95% confidence interval : 1.14-10.03) compared with non-smoking. In the comparisation of non-asthmatic atopic patients group with general control groups ,corrected asthma odds ratio according to monthly income and residence in smoking pregnancy was 3.63 (95% confidence interval : 1.13-11.67) compared with non-smoking. Postnatal environmental smoke exposure was not significant for both asthma and non-asthmatic atopic patients in childhood. In conclusion, these data supports the hypothesis suggesting the importance of smoking during pregnancy for both asthmatic and non-asthmatic atopic children.