Alopesi areata patogenezinde serotoninin rolü
The role of serotonin in the pathogenesis of alopecia areata
- Tez No: 203837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH AKYOL, PROF. DR. SEDAT ÖZÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Alopesi areata (AA) dikkate değer morbidite oluşturan ve sık görülen bir hastalıktır. Etyolojisi tam olarak bilinmemekle birlikte klinik kanıtlar psikolojik sebeplerin hastalığın seyrini etkilediğini düşündürmektedir. Serotonin bir nörotransmitter, büyüme faktörü, inflamasyon bölgelerinde trombositler tarafından salgılanan bir vazoaktif amin ve sinir sistemi ve immün sistemin iki yönlü iletişiminde yer alabilen bir immünmodülatör olarak bilinmektedir. Serotoninin psikiyatrik hastalıkların patogenezindeki rolü bilinmektedir. Bu çalışmada alopesi areata patogenezinde serotoninin rolünü araştırdık.Çalışmaya 21 hasta ve 11 sağlıklı kontrol alındı. Saçlı deri biyopsilerini almak için 3 mm çapında punch biyopsi aletleri kullanıldı. Biyopsi örneklerinde serotonin ekspresyonunun gösterilmesi için kullanıma hazır serotonin Ab-1 (Clone 5HT-H209, mouse monoclonal antibody, Lab Vision Corporation, USA) immün boyama yöntemi kullanıldı.Çalışmaya alınan 21 hastanın 13'ünde (% 68.4) anagen faz serotonin ekspresyonu negatif, 6'sında (%31.6) anagen faz serotonin ekspresyonu pozitif olarak bulundu. İki hastada biyopsi kesitlerinde anagen kıl folikülü görülemedi. On bir kontrol hastasının 1'inde (% 9.1) anagen faz serotonin ekspresyonu negatif, 9'unda (% 90.6) anagen faz serotonin ekspresyonu pozitif olarak bulundu Hasta grubunda katagen faz ve kapiller endotel serotonin ekspresyonu kontrol grubuna göre anlamlı derecede az bulundu (p0.05).Serotonin alopesi areata patogenezinde kritik bir rol oynuyor olabilir. Biz alopesi areata lezyonlarında serotonin ekspresyonundaki değişiklikleri gösterdik. Anagen fazdaki serotonin azalması veya yokluğu alopesi areatada ani kıl dökülmesiyle ilişkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Alopecia areata (AA) is a common clinical condition leading to considerable morbidity. Although its eatiology is not entirely clear, clinical evidence suggest that components of the nervous system, such as psychologic factors, can influence the course of AA. Serotonin is a neurotransmitter, a growth factor, a vasoactive amine released by plateletes at sides of inflammation and an immune modulator takes place in the bidirectional communication between the brain and the immune system. The role of serotonin in the pathogenesis of pyschiatric diseases is well known. In this study the role of serotonin in the pathogenesis of alopecia areata was investigated.Twenty-one patient and 11 healthy control were included in the study. 3 mm punch biopsy equipments were used to obtain biopsy specimens of lesional and normal scalps. Immunohistochemical staning technique serotonin Ab-1 (Clone 5HT-H209, mouse monoclonal antibody, Lab Vision Corporation, USA) was used to show the expression of serotonin in the biopsy samples.Anagen phase serotonin expression of patient group was negative in 13 patients (% 68.4) and was positive in 6 patients (%31.6). Nine of 11 controls showed positive serotonin expression of anagen phase while only two were negative (p0.05).Serotonin is probably important in the pathogenesis of alopecia areata. We demonstrated alterations in the expression of serotonin in alopecia areata lesions. The decrease or the lack of serotonin in anagen phase may be involved in the mechanism of sudden shedding of hair in AA.