Yenidoğanda anne kaynaklı kronik hastalıklar ve çevresel faktörlerin bebekteki anogenital mesafe üzerine etkisi
The effect of maternal chronic diseases and environmental factors on the anogenital distance in the baby
- Tez No: 906234
- Danışmanlar: DOÇ. DİLEK KAHVECİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Anogenital mesafe, dış genitalyanın maskülizasyonunun hassas bir göstergesi olarak kabul edilmekte olup prenatal androjen maruziyeti gibi faktörlerin etkisini göstermektedir. Çalışmada çevresel kirleticiler ve annenin sigara içimi gibi unsurların bebeğin anogenital mesafesi (AGM) üzerindeki etkilerini inceleyerek farkındalık oluşturmak, ayrıca düşük sosyoekonomik düzeye sahip topluluklarda kız ve erkek bebekler arasındaki AGM dağılımını araştırarak bu verilerin gelecekteki çalışmalara referans oluşturması hedeflendi. Gereç ve Yöntem: Çalışma, prospektif gözlemsel bir kohort çalışması olarak yapıldı. Çalışmaya, gestasyon haftası 37-42 olan postnatal ilk 48 saat içinde olan 272 yenidoğan term bebek dahil edildi. Bebeklerin vücut ağırlığı, boyu, baş çevresi ve anogenital mesafesi gibi veriler ile annelerine dair veriler olan yaş, vücut kitle indeksi (BMI), sigara içme durumu, kullanılan ısınma yöntemi (doğalgaz veya soba) ve varsa kronik hastalıkları (diyabet, hipertansiyon, epilepsi gibi) kaydedildi. Değerlendirmelerde IBM SPSS İstatistik 25.0 Programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistiklerle gruplara ait veriler; aritmetik ortalama, standart sapma, ortanca ve minimum-maksimum kullanılarak verildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğunun incelenmesinde Shapiro-Wilk testinden yararlanıldı. Sürekli verilerin incelenmesinde normal dağlım gösteren verilerde t Testi, normal dağılım göstermeyen verilerde ise Mann Whitney U testi kullanıldı. Nominal değişkenlerin grup karşılaştırmalarında (çapraz tablolarda) Ki Kare ve Fisher's Exact Test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Anogenital distance (AGD) is regarded as a sensitive indicator of external genital masculinisation, reflecting the influence of factors such as prenatal androgen exposure. The objective of this study is to raise awareness by examining the impact of environmental pollutants and maternal smoking on AGD in newborns. Furthermore, it seeks to explore AGD distribution between male and female infants in lower socioeconomic communities, providing reference data for future studies. Materials and Methods: This prospective observational cohort study included 272 term newborns, each with a gestational age of 37–42 weeks, and was conducted within the first 48 hours postnatally. The data set comprised the infants' weight, height, head circumference, and AGD, along with maternal data such as age, body mass index (BMI), smoking status, heating method used in the home (natural gas or stove), and any chronic health conditions (e.g., diabetes, hypertension, epilepsy). The data were analysed using IBM SPSS Statistics 25.0. The results were presented in terms of mean, standard deviation, median, and minimum–maximum values. The Shapiro-Wilk test was employed to ascertain the normality of the data. Continuous variables were analysed using the t-test for data that were normally distributed and the Mann-Whitney U test for non-normally distributed data. Chi-square and Fisher's Exact tests were used for group comparisons of nominal variables (in cross-tabulations). The results were considered statistically significant at a 95% confidence interval with p < 0.05. Results: A total of 272 term babies were included in the study, of whom 142 (52.2%) were female and 130 (47.8%) were male. The median birth weight of male infants (3200 grams) was found to be significantly higher than that of female infants (3090 grams) (p = 0.004). Similarly, the median head circumference of male infants (35 cm) was observed to be statistically larger than that of female infants (34.5 cm) (p = 0.01). With regard to height, the median height of male babies (51 cm) was observed to be significantly greater than that of female babies (50 cm) (p = 0.001).