Hipertansif kişilerin ailesinde genetik yatkınlık ve lipid profili
Genetic susceptibility and lipid profile in family of hypertensive persons
  1. Tez No: 203841
  2. Yazar: ABDULLAH SEZAİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELTEKİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Genetik, Family Medicine, Genetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hipertansiyon, dünyada mortalite ve morbiditenin önde gelen nedenlerinden biridir. Özellikle hiperlipidemi, kardiyovasküler hastalıklar için en az hipertansiyon kadar önemli bir risk faktörüdür. Hipertansiyonun ailevi bir özelliği olduğu bilinmekte ve özellikle ACE ve MTHFR'yi içeren çeşitli gen polimorfizminin hipertansiyonla ilişkili olduğu araştırmalarda gözlemlenmiştir.Çalışmamız iki aşamada planlandı. İlk aşamada; 45 yaş altı popülasyonda CVD gen mutasyonunu değerlendirmek için, esansiyel hipertansiyona sahip 50 kişilik vaka grubu ve aynı yaş grubu ve cinsiyette tansiyonu normal sınırlarda olan 50 kişilik kontrol grubu seçildi. Vaka grubu, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi (CÜTF) Kardiyoloji Polikliniğine başvuran hastalardan seçilirken, kontrol grubunun seçimi soruşturma tekniğiyle hastane ortamından yapıldı.
Özet (Çeviri)
Hypertension is one of the causes that lead to mortality and morbidity on the world. Especially hyperlipidemia is an important risk factor for cardiovascular diseases as well as hypertension. It is known to be familial nature of hypertension and researches are observed that gene polymorphism, included ACE and MTHFR, was associated with hypertension.Our study is planned at two stages. At first stage, 50 essential hypertensive patients who applied to Cardiology Outpatient Clinic of Cumhuriyet University Medical Faculty for case group and 50 normotensive people for control group who were at same age group and same sex with patients in case group were selected. People in control group were selected by invesigation technique from hospital.