Diş hekimlerinin tıbbi müdahalelerden doğan hukuki sorumlulukları
Legal reponsibilities of the practicing dentists
  1. Tez No: 203861
  2. Yazar: YUSUF TUNÇ DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SOKULLU AKINCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı; diş hekiminin mesleki faaliyetleri ile ilgili görev ve sorumluluklarının neler olduğunun tespitidir.Bu amacın gerçekleştirilmesi gayesi ile öncelikle; birinci bölümde, diş hekiminde aranacak nitelikler, başka bir deyişle Türkiye'de diş hekimliği yapabilmenin yasal gereklilikleri ile, diş ve ağız sağlığı hizmetlerinin verildiği yerlerin tespiti yapılmıştır.İkinci bölümde, hekim ile hasta arasındaki ilişkinin hukuki niteliğine dair tespit ve açıklamalarda bulunulmuştur.Üçüncü bölümde, hasta ile hekim arasındaki hukuki ilişkiden kaynaklanan, hekim sorumlulukları; belli standartlara, bilimsel gerekliliklere, güncel gelişmelere uygun hizmet vermek, aydınlatma, onam, tıbbi kayıtların tutulması, sır saklama ve gizlilik (hastanın mahremiyetine saygı) başlıkları altında incelenmiştir.Son bölümde ise, çocuğun istismarı ile ihmali olgularında ve aile içi şiddetin önlenmesinde diş hekimlerinin rolü, adli bilimler uygulamasında adli diş hekimliğinin (adli odontoloji) önemi ve diş hekimliği uygulamalarında bilirkişilik konuları üzerinde açıklamalarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose of this work is to determine the responsibilities and duties of a dentist regarding of his/her professional activities.In the first section, must have qualities of a dentist, in other words, legal necessities to be a dentist in Turkey and places at which dental service is provided have been fixed to reach that purpose.In the second section, inter dentist-patient relationship has been analysed and fixed regarding legal attribute.In the third section, dentists? responsibilities due to legal relationship between dentist and patient have been explained under these captions: providing service under certain standards, secientific necessities, up-to-date devolopments; clarification, approval, keeping medical records, reticence and privacy.In the last section, dentists? responsibilities regarding child abuse and exploitation, and domestic violance; forensic odonlotolgy importance in forensic science practises, and competent party issues in dental practises have been avowed.