Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu çocuk yuvalarında barınan çocukların WISC-R skorlarının değerlendirilmesi
The assessment of WISC-R scores of the children who live in social services and the protection of children dormitories? institutions
- Tez No: 203864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Forensic Medicine, Psychology, Social Services
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
SHÇEK'e bağlı Küçükyalı Çocuk Yuvası'nda yaşayan 50 çocuğun zihinsel performanslarının belirlenmesini amaçladığımız bu çalışma, bu yuvada kalan 7-12 yaşları arasındaki 50 çocuk ve düşük sosyo-ekonomik seviyeye sahip olup, aileleriyle birlikte yaşayan 7-12 yaşları arasındaki 50 çocuk olmak üzere toplam 100 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı, ailelerinden çeşitli nedenlerle ayrılmış, hakkında koruma kararı çıkmış ve kurumlarda yaşayan çocukların bilişsel düzeyleri ile, aileleri yanında yaşayan çocukların bilişsel düzeylerini karşılaştırmaktır. Verilerin toplanmasında, çocukların zihinsel performanslarını belirlemek için WISC-R Çocuklar İçin Zeka Ölçeği ile araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin SPSS programıyla analiz edilmiş ve değerlendirmede frekans analizi (yüzdeleme), tek yönlü varyans analizi ve bağımsız örneklemli ?t? testi kullanılmıştır.İki grubun total, performans ve sözel IQ skorlarına bakıldığında, yuvada kalan çocukların, ailesiyle yaşayan çocuklara göre çok daha düşük IQ ortamalarına sahip oldukları bulunmuştur. WISC-R alt testlerinin skorlarına bakıldığında da, ailesiyle yaşayan çocukların kurum çocuklarına göre daha yüksek puan aldıkları görülmüştür. Kurumdaki erkek çocukların, kurumda yaşayan kızlara göre, aileleriyle yaşayan kız çocukların ise aileleriyle yaşayan erkek çocuklara göre daha yüksek IQ ortalamalarına sahip oldukları bulunmuştur. Sonuçlar ayrıca kurumda yaşayan çocukların yaşları arttıkça, total, sözel ve performans IQ skorlarının düştüğünü göstermiştir. Aynı zamanda kurumda kalma süresi arttıkça total, sözel ve performans skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamış olsa da, yuvada kalış süresi arttıkça, IQ skorlarının düzenli bir şekilde azaldığı anlaşılmaktadır. Çalışmadan elde edilen bulgular, literatürle genel olarak uyumluluk göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to compare the cognitive levels and mental performances of children who were separated from their parents for variety of reasons (living in an institution and protected by law) and children who live with their parents and have low socio-economic level. The age range of the children were between 7 and 12. WISC-R (Wechsler Intelegence Scale for Children-Revised) and Personal Information Form were administered to 100 children (50 females, 50 males). The results indicated that children who live with their parents have high IQ scores compared to the children who live in the institution. However, WISC-R subscales showed that children who live with their parents have higher scores than the institutionalized children. The results yieled that males who live in the institution showed better performance than females who live in the institution and also females who live with their parents had higher IQ scores than males who live with their parents. Furthermore, it is also found that as the age of the children increased the total, verbal and performance IQ scores decreased. Although, there is no significant relationship between total, verbal, performance scores and the duration of living in the institution, IQ scores orderly decreases with the lenght of time spent in the institution. The total result were generally supported by the literature.