SHÇEK'e ait yuvalarda barınan ilköğretim I. kademe II. Devre öğrencilerinin derslere katılımı ve bunun öğrenme üzerine etkisi
The effects of participation to the course and those of on learning are investigated on the studentsof frat 1. step 2. grade who stay in dormitaries belong to SHÇEK
  1. Tez No: 249151
  2. Yazar: SİBEL GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ŞAHİN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ögrenme üzerine yapılan arastırmalar ögrencilerin derslere katılımının ögrenmeyi olumlu yönde etkiledigini göstermektedir. Derse katılım birçok arastırmacı tarafından ögrencinin derste kendini ifade etmesi, ögrenme-ögretme sürecinde aktif rol alması ve sınıfın karar verme sürecinde önemli bir rol üstlenmesi olarak tanımlanmaktadır. Derse katılım yalnız gözlenebilir degil, zihinsel anlamda da gerçeklesebilmektedir. Bu süreç içinde ögrenciler; tam katılım, katılmama ve sessiz katılım gösterebilmektedirler. 2000'li yıllardan itibaren bilim ve teknolojideki gelismelerin sürekli degismesi, ve bu degisikliklerin egitim bilimlerine yansıması ile 2005?2006 egitimögretim yılında uygulanmaya baslanan yapılandırmacı yaklasımın temel alındıgı Yeni lkögretim Programının hazırlanmasına neden olmustur. Yeni lkögretim Programı ile ögrenci merkezli bir egitim uygulanmaya baslanmıs böylelikle ögrenciler, ögrenme-ögretme sürecinde aktif katılım göstermeye baslamıslardır. Dogumdan itibaren ilerleyen yasıyla beraber çocugun; sosyal, psikolojik, fizyolojik vb. bütün ihtiyaçları ailede karsılanır Ailenin çocugun akademik basarısına olan etkisi baska arastırmacılar tarafından da incelenmis; düzenli bir ev ortamı, ailenin okul etkinliklerinde aktif rol alması gibi etmenlerin ögrencilerin basarılarını etkiledigi ifade edilmistir. Ailelerinin dısındaki ortamlarda yetisen çocuklarla veya SHÇEK'e ait yuvalarda barınan ögrencilerle ilgili arastırmalar incelendiginde, bu arastırmaların çogunun ergenlik dönemindeki ögrenciler üzerine odaklandıgı ve ilkögretim I. kademe düzeyinde ögrenim gören ögrencilerle yapılan çalısmaların sınırlı oldugu görülmektedir. Bu sebeple bu arastırmada, SHÇEK'e ait yuvalarda barınan, lkögretim I. kademe II. devre ögrencilerinin derslere katılımı ve bunun ögrenme üzerine etkisi hakkındaki bakıs açılarını incelemek amaçlanmıstır. Veriler, Çanakkale ilinde, SHÇEK'e ait çocuk yuvasında barınan, lkögretim I. kademe II. devrede ögrenim gören, 15 ögrenci ve stanbul linde SHÇEK'e ait çocuk yuvasında barınan, lkögretim I. Kademe II. Devrede ögrenim gören 30 ögrenci ile yapılan görüsmelerden ve bu ögrencilerin Sosyal Bilgiler derslerinde gözlemlenmelerinden toplanmıstır. Arastırmada nitel arastırma yöntemleri, verilerin analizinde ise Grounded Teori Yaklasımı kullanılmıstır. Bu yaklasıma göre arastırmacılar, önceden tasarlanmıs bir teori ile verilerin analizine baslamazlar. Bunun yerine, verilerin sistematik bir sekilde toplanması ve analiz edilmesiyle yeni bir teori olustururlar. Verilerin sistematik kodlaması açık (open coding), eksensel (axial coding) ve seçici (selective coding) kodlama asamalarından olusmaktadır. Verilerin analizinden elde edilen bulgular SHÇEK'e ait yuvalarda barınan ögrencilerin aile sevgisinden ve ortamından yoksun olmalarının onların sınıf içerisindeki davranıslarını ve derslere katılımlarını zaman zaman olumsuz etkiledigi göstermektedir. Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarsisi kuramı dikkate alındıgında; ögrencilerin ait olma ve sevgi ihtiyaçları giderilmedigi sürece daha üst seviyede yer alan deger ve kendini gerçeklestirme gibi ihtiyaçlarının giderilemeyecegi düsünülmektedir. Arastırma kapsamında ulasılan diger bir sonuç ise Sosyal Bilgiler derslerinde genelde soru cevap ve düz anlatım yönteminin kullanıldıgı; drama, grup çalısması, harita çalısmaları gibi ögrencilerin aktif oldugu birçok ögretim yöntemlerinin zaman zaman kullanılmakta oldugudur. Sosyal Bilgiler dersinin tarih konuları agırlıklı olması ögrencilerin, bu derste, daha çok etkinlige yönelik ögretim yöntemlerini kullanmalarını istediklerini bu yolla derslere daha aktif katılabileceklerini düsündükleri ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Researchers carried out on learning indicates that participation of the students to the courses affect the learning positively. Participation to the courses is defined as the expression of the students during the courses, taking place an active role in the process of learning and teaching, as well as taking a significant role on the taking decision of the class. Participation to the course is not only observed but also occures mentally. During this period students can show complete or silent participation and they may not participate to the courses. From the beginning of 2000, with the swift change in science and technology and reflections of these changes to the educational sciences cause the preperation of the new primary education program which is taken as basis by the fundamentalist approach. With this new programme student-centered education progrm has started to apply. Thus students has started to participate an active role in the process of learning and teaching. At birth, a child?s all needs such as social, psychological, physical,etc. supported by the family.the effect of the family on the acedemic success of the child was investigated by many researches and they all concluded that things suc as good and reliable atmoshere at home, the participation of the family in the school affect the success of the child. When the researches about the children who grew up awy from their families and stay at the SHÇEK dormitaries is examined, it is seen that thse studies just focused on the adolescence rather than primary school students.for this reason , in this study, it is aimed to investigate the effects of participation to the course and those of on learning are investigated on the studentsof frat 2. grade who stay in dormitaries belong to SHÇEK. This study was carried out with the 1. and 2. grade 15 students stay in Çannakle SHÇEK and 30 students stay in stanbul SHÇEK. The data were collected by the observations of these students in the social science courses using the qualitative research methodoloy. The data than evaluated and interpreted with the help of Grounded Theory approach. According to this approach, researchers do not start to analysize data which are planed in advance. Instead of doing like this, they compose a theory which consists of collecting and analyisng of the data. This systematic code includes open coding, axial coding and selective coding . The findings obtained from the analyises of the data revealed that the effects of absence of love and care of the families affect the behaviors and the prticipation of the children in the classroom negatively. When Maslows hierarchical needs kuarmis considered it is thought that if students needs such as love are not supplied . Another finding revealed at the end of the study is that the tecniques ask and reply and düz anlatım are often used in drama, group and map drawing activities in which studnets play an active rol social science courses. It is also revealed that the fact that social science course has more subjects related with history,the students want to use the tecniques which includes activity based ones that make them more active in the courses.