Suç işlemiş ve şizofreni tanısı almış kişilerin işledikleri suç tipleri,suç işleyiş biçimleri ve kişilik özellikleri
The crime type and the personalities of people who commited the crime with schizophrenia diagnosis
  1. Tez No: 203866
  2. Yazar: SELEN AYAS BÜTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikiyatri, Forensic Medicine, Psychiatry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma suç işlemiş ve şizofreni tanısı almış erkek ve kadınların kişilik yapılarını araştırmak amacıyla düzenlenmiştir.Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada temel amacımız, suç işlemiş ve şizofreni tanısı almış 30 erkek ve 30 kadının adli dosya özetleri ve psikogramlarını inceleyerek mukayese etmek suretiyle aralarında kişilik yapıları bakımından anlamlı fark olup olmadığını tespit etmektir.Uygulanan kişilik testlerinden elde ettiğimiz bulgulara göre suç işlemiş erkek deneklerin kadın deneklere göre entelektüel, affektif ve sosyal kontaktlarının ve ayrıca ego fonksiyonlarının zayıf olduğu, agressif ve cinsel dürtülerinin ifadesinin çiğ ve kontrolsüz olduğu, daralmış kişilik özellikleri sergiledikleri görülmüştür.Kadın ve erkek denekler ( % 79.7 ) daha çok yakın çevrelerindeki kişilere karşı suç işlemektedir. Kadınların çoğu eşlerine karşı suç işlerken, erkekler babalarına karşı suç işlemektedir. Deneklerin çoğu ise ( % 88.4 ) kasten adam öldürme suçunu işlemiştir. Sosyodemografik özellikler açısından değerlendirdiğimizde deneklerin eğitim seviyelerinin düşük ve erkeklerin 41-50 , kadınların ise 31- 40 yaşları arasında oldukları bulunmuştur. Suç aleti olarak da bıçağı kullandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been caried out in order to research the personalities of people who have commited crıme and have been schızophrenia diagnosis.Our main goal in this study, whıch has been retrospectıvely done, and compare the records of juıcıdal convıctıon and psychograms of 30 men and 30 women who have commıted crıme and have been schızophrenıa diagnosis.Accordıng to fındıngs we obtaıned from personalıty tests practısed, it has been observed that the men partıcıpants who have commıted crıme and have been schızophrenıa diagnosis had poor intellectual, affective and socıal contacts as well as poor ego functıons, the explanatıon of agressive and sexual impulse and bordered personalıty structures were domınant than women.The mostly men and women partıcıpants in the group ( % 79.7 ) have commited crıme towards people among their close envorıment. The majorıty of the women partıcıpants have commıted crıme especially towards their husbands, the men partıcıpants have commıted crime towards their father. Also the majorıty of the partıcıpants in the group ( % 88.4 ) have commıted homıcıde. When we assessed the participants in the group with respect to sociodemographic features, it has been found that partıcıpants educatıonal level were low and men?s clustured between the ages of 41-50 and women?s clustured between the ages of 31-40. It has been found that mostly they have used knife as crıme object.