Partneri tarafından şiddet görmüş ve kadın sığınma evinde barınan kadınların kullandıkları başetme yöntemleri ile algıladıkları sosyal desteğin ruhsal sağlıkları ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the impact of coping methods and percieved social suport on psychological health of women staying in domestic violence shelters who has been subjected violence by their partners
- Tez No: 203867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı kadın sığınma evinde kalan kadınların baş etme mekanizmaları ve algıladıkları sosyal desteğin ruh sağlıkları üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada kadın sığınma evinde kalan kadınlarla kontrol grubunu oluşturan kadınların kullandıkları baş etme mekanizmaları, algıladıkları sosyal destek ve ruh sağlıkları arasında bir farklılaşmanın olup olmadığı, kadın sığınma evinde kalan kadınların şiddet yaşantıları ile kullandıkları baş etme mekanizmaları, algıladıkları sosyal destek ve ruhsal sağlıkları arasında bir farklılığın olup olmadığına da bakılmıştır.Çalışma kadın sığınma evinde kalan 53 kadın ile kontrol grubunu oluşturan 54 kadın olmak üzere toplam 107 kadın ile yapılmıştır. Katılımcılara Sorunlarla Başa Çıkma Yöntemi Ölçeği (SBÇYÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Semptom Tarama Envanteri (SCL-90-R) ve demografik bilgiler ile şiddet yaşantılarını içeren anket verilmiştir.Kadın sığınma evinde kalan kadınların SBÇYÖ-P, SCL-90-R puanları kontrol grubundan anlamlı derecede yüksek, ÇBASDÖ puanlarının ise anlamlı derecede düşük olduğu bulunmuştur. Kadın sığınma evinde kalan kadınların kullandıkları emosyon odaklı baş etme stratejisi ile SCL-90-R'nin alt ölçekleri olan anksiyete, depresyon, kişilerarası duyarlılık alt ölçekleri arasında ilişki bulunmuştur. ÇBASDÖ iki farklı arkadaş desteği (alt ve üst değer), iki farklı aile desteği (alt ve üst değer) ve iki farklı Özel Bir İnsan alt ölçeği kategorileri arasında ise SCL-90-R alt test puanlarının hiçbiri açısından anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Kadınların şiddet yaşantıları ile kullandıkları baş etme mekanizmaları, algıladıkları sosyal destekleri arasında anlamlılık bulunmamıştır. Kadınların evlilik önceleri ailelerinde şiddet görmüş olmaları ile SCL-90-R kişilerarası duyarlılık ve ek maddeler alt ölçeklerinde ise anlamlı farklılık bulunmuştur.Araştırmanın sonuçları baş etme, sosyal destek ve ruh sağlığı ile ilgili literatür bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of perceived social support and coping strategies on the psychological health of women, staying in domestic violence shelters. Two women groups are compared with respect to their coping mechanisms, perceptions of social supports and psychological healths.The sample size of the research is 107 women, of whom 53 stay in domestic violence shelters and the rest form the control group. Participant women were given a survey covering tests such as Ways of Coping Inventory (WOC), Multidimensional Perceived Social Support Inventory (MPSSI), Symptom Check List (SCL90-R) and questions concerning their violence experiences and demographic details.WOC and SCL-90-R scores of women staying in shelters turned to be significantly higher and MPSSI scores were found to be lower, when compared to the control group. Emotion focused coping strategy of women staying in shelters and subscales of SCL-90-R, such as anxiety, depression and inter-personal sensitivity were found to be related to each other. No significant differences were found in MPSSI between two different Friend Support, and two different Family Support (both top and bottom values) and two different A Special Person categories with respect to SCL-90-R subtest scores. No significant relations were found between their perceived social support, violent experiences and coping mechanisms. But a considerable difference was found between violent experience before marriage and SCL-90-R inter-personal sensitivity and additional items subscales.Results are discussed in the context of literature concerning coping, social support and psychological health.