İskemik inmede matriks metalloproteinazlar ve inhibitörlerinin düzeyleri ile klinik sonuçları arasındaki ilişki
Relationship between the clinical outcome and the levels of matrix metalloproteinases and their inhibitors in ischemic stroke
- Tez No: 203879
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT TAŞDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
AMAÇ: Matriks metalloproetinazların kontrolsüz ekspresyonu doku hasarı ve inflamasyonla sonuçlanmaktadır. Serebral iskemi hayvan modellerinde MMP-2,9 ve TIMP-1 ekspresyonu belirgin biçimde artmış olarak bulunmuştur. Bununla birlikte klinik çalışmalar çok az sayıdadır. İskemik inmedeki in vivo rolleri ve zamansal profili hakkında çok az şey halen bilinmektedir. Bu nedenle akut ve subakut dönem iskemik inmede MMP?2, MMP?9 ve TIMP?1 düzeyleri saptanarak inme şiddeti ve prognuzu açısında öneminin; inme risk faktörleri ile arasında ilişkinin saptanması amaçlanmıştır.MATERYAL ve METODLAR: Semptomların başlangıcından ilk 24 saat içinde fokal nörolojik defisit ile başvuran ve akut iskemik inme tanısı konan 120 hastada ve yaş ve cinsiyetle uyumlu 50 kontrol grubundan ELIZA (enzyme-linked immunosorbent assay) yöntemiyle MMP-2, 9 ve TIMP-1 düzeyleri saptanmıştır. İnme başlangıcından sonraki 1., 2. ve 7. günlerde kan örnekleri alınmıştır. Eş zamanlı NIHSS (National Institutes of Health Stroke Scale) skoru belirlenmiştir. Her bir hastadan vasküler risk faktörleri açısından detaylı hikaye alındı. İnflamatuar , malıgn hastalığı olan ve akut enfeksiyonu olan 27, serebral hemorajik transformasyon gösteren 3 hasta çalışma dışında bırakılmıştır. Tüm hastalara ilk 24 saatde BBT yapılmıştır.SONUÇLAR: birinci gün, ikinci gün ve yedinci gün plazma MMP-2 (p8) ile NIHS değeri 8'in altında olanlar (NIHS
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Uncontrolled expression of matrix metalloproteinases (MMPs) can result in tissue injury and inflammation. In animal models of cerebral ischemia, the expression of MMP-2, 9 and TIMP-1 was significantly increased. However, their role in human stroke in vivo remains unknown. Therefore, we sought to determine the temporal profile of MMP and TIMP-1 expression in patients with acute ischemic stroke and to investigate its relationship to stroke severity, prognose and vasculer risk factors.SUBJECTS and METHODS:In this study consecutive patients with an acute stroke were prospectively studied. Totally 120 patients that evaluated within the first 24 hours of stroke onset were included in the study. Control groups that matched with age and sex were also included (n=50). A detailed history of vascular risk factors was obtained from each patient. The neurological examinations of the patients were made in the first day, second day and seventh day in which they were admitted to the clinic. Simultaneously with the examinations, the small amounts of the blood were taken in order to determine the plasma MMP-2,9 and TIMP-1 activity by means of enzyme-linked immunosorbent assay(ELIZA). National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) was used to determine the severity of stoke. The demographic features of the patients, and the vascular risk factors in past history were performed comprehensively. Patients with a known inflammatory or malignant disease (n=27), and hemorrhagic transformation (n=3) were excluded. CT scanning was carried out in all patients in the first 24 hours.RESULTS: MMP-2, 9 levels of the patients suffering from ischemic CVD in the first day, second day and seventh day were found statically higher than the health of control subjects ( p=0.000, p=0.000). TIMP-1 levels were different than healthy control subjects just in the first day but no other time. There was difference between MMP-9 at the beginning of the study and the severity of stroke at the end of the study (p=0.011). A significant relationship was found between mean MMP-9 and stroke severity (NIHS>8) (p=0.011).