Sakrokoksigeal pilonidal sinüsün cerrahi tedavisinde modifiye limberg flep ile primer kapamanın karşılaştırılması
Comparison of the short-term results of modified limberg flap and primary closure for pilonidal disease: A prospective randomized analysis
- Tez No: 311613
- Danışmanlar: PROF. DR. M. LEVHİ AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmada, pilonidal sinüs tedavisinde sıklıkla uygulanan iki yöntem olan eksizyon ve primer kapama ile eksizyon ve modifiye limberg flep operasyonlarının erken dönem sonuçlarını karşılaştırılması amaçlandı. Pilonidal sinüs hastalığı tanısı konan hastalar ileri dönük, rastgele bir şekilde iki gruba ayrıldı. Birinci gruba, pilonidal sinüs eksizyonunu takiben basit primer kapama, ikinci gruba ise modifiye limberg flep tarzında kapama uygulandı. Her iki grupta 43 hasta olmak üzere toplam 86 hasta çalışmaya dahil edildi. Gruplar arasında operatif ve postoperatif komplikasyonlar açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Hastaların postoperatif analjezik ihtiyacı ikinci grupta belirgin olarak daha azdı. Her iki grup arasında takip süresince nüks açısından anlamlı fark saptanmadı. Hastalar yaşam kalitesi ölçeğiyle değerlendirildiğinde ise ikinci grupta yer alan hastaların memnuniyet derecelerinin daha yüksek olduğu saptandı. Sonuç olarak; primer kapama ve modifiye limberg flep yöntemleri komplikasyon ve erken dönem nüks açısından benzer sonuçlar vermekle birlikte, hasta memnuniyeti açısından değerlendirildiğinde flep yönteminin daha avantajlı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the comparison of the short term results of two commonly used surgıcal closure techniques after excision of pilonidal sinus, simple primary closure and modified Limberg flap, was aimed.Patients with pilonidal sinus disease prospectively divided into two randomized groups. Excision with simple primary closure technique was used in the first group and Rhomboid excision with modified Limberg flap closure was used for the other. Each group was consisting of 43 patients and 86 was the total number of patients.According to the results, no statistical difference was found between postoperative complications of two surgical techniques. Postoperative analgesic intervention need was less common in the second group. there was no statistically significant difference for recurrences between the two groups during follow-up period. According to the quality of life scale, higher scores of satisfaction with quality of life were observed in the second group.Although primary closure and modified Limberg flap have same results for complications and early recurrences, it was concluded that flap closure technique is more favorable when the patients' quality of life taken into account.