Sezaryen operasyonlarında yapılan spinal anestezi ile ilişkili hipotansiyon
Hypotension related to spinal anaesthesia performed in cesarean sections
- Tez No: 203883
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada sezaryen operasyonu için spinal anestezi uygulanan hastalarda hipotansiyon ile ilişkili faktörleri araştırdıkHastalarda boy, yaş, gebelik haftası, preeklampsi varlığı, amnion kese perforasyonu olup olmadığı, spinal anestezinin yapılma seviyesi ve duyu bloğunun yükselme seviyesi gibi faktörler araştırıldı.Çalışmamıza toplam 140 hasta dahil edildi. Hastalara %0.5.lik Bupivacain (veya levobupivakain) 10 mg. ve fentanil 15 mic.gr. ile oturur veya yan yatar pozisyonda spinal anestezi uygulandı. Hastalara yarım saat içinde 15 ml/ kg. izotonik ve 500 ml.HES verildi. Daha sonra da izotonik 10 ml./kg/saat olacak şekilde devamlı olarak uygulandı. Sistolik arter basıncının başlangıç değerinin %20 sinden fazla azalması veya 90 mm hg. altı olması hipotansiyon olarak belirlendi. Hipotansiyon gelişen vakalara vazopressör olarak efedrin uygulandı.Çalışmamızda duyu bloğunun yüksekliği hipotansiyon ile ilişkili olarak bulundu. Hipotansiyon ile diğer faktörler arasında korelasyon saptanmadı.Amnion kese perforasyonu ve Preeklamptik hastalarda hipotansiyon açısından fark çıkmamasında prehidrasyonun ve verilen İV. sıvının klasik uygulamalardan daha fazla oluşu da önemli olabilir. Yine hipotansiyon riski taşıyan olgularda spinal anestezinin yan yatar pozisyonda yapılması ile hipotansiyon riski azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined the factors related to hypotension levels of the patients under spinal anesthesia in Caesarean Sections.For each patient, factors such as height, age, pregnancy week, existence of preeclampsia or amniotic sac perforation, the level of spinal anesthesia and the increase of sensory blockade have been examined.140 patients were included to this study. Spinal anesthesia was performed with 5% Bupivacaine (or Levobupivacaine) 10 mg and Fentanyl 15 µg under sitting or left lateral position. Within 30 minutes, the patients were given isotonic and 500 ml. HES. Afterwards, 10 ml/kg/hour isotonic was given continuously. Hypotension was defined as systolic blood pressure