Koroner arter hastalarında protein kinaz C gen polimorfizminin incelenmesi
Investigation of protein kinase CD gene polymorphism in patients with coronary artery disease
- Tez No: 203911
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ateroskleroz; birçok ülkede en sık ölüm nedenlerinden olan felç ve kalp damar hastalıklarının temelinde yatan sebeplerden biridir. Aterosklerozda arter iç tabakasında yağ birikimi olur. Zamanla bu birikimler plak adını alır. Sonuçta arter daralır ve kan akımı bozulur.Protein kinaz C (PKC), serin/treonin kinaz ailesinin bir üyesidir ve birçok kalp hastalığı patolojisinde rol oynayan bir enzim olarak tanımlanmaktadır. Özellikle PKC ßI izoformunun, monositlerin bir araya gelerek arter duvarına göç etmesinde rol oynayarak aterosklerotik plak gelişiminde etkili olduğu düşünülmektedir. PKC'nin anormal aktivasyonu, diyabetik koşullarda özellikle nefropati gelişiminde önemlidir. PKC ßI ve ßII genlerini kodlayan PKC ß genindeki polimorfizmin diyabetik nefropati ile ilişkili olduğuna dair bulgular mevcuttur. Ancak, PKC ßI polimorfizminin aterosklerozla ilişkili olduğunu destekleyen herhangi bir çalışma mevcut değildir.Bu olgu-kontrol çalışmamızın amacı, PKC gen polimorfizminin ateroskleroz ile ilişkisinin incelenmesidir. 104 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubunun ve 179 aterosklerozlu hastanın PKC genotiplerini saptamak için Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR), Restriksiyon Parça Uzunluk Polimorfizmi (RFLP) ve Agaroz Jel Elektroforezi teknikleri kullanılmıştır.Çalışmamızda, hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı fark göstermeyen genotip sonuçları, hastalara ait bazı klinik verilerle karşılaştırıldı. İstatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı. Elde ettiğimiz bulgular, aterosklerozda PKC gen polimorfizminin saptanabilmesi için daha fazla hasta ile çalışılması gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis lays down for the foundation of the stroke and heart diseases, which are the most common causes of death in many countries. It is characterized by fatty deposits lining on the intima With time fatty deposists turn into plaques, will narrow the artery. Finally the blood supply of the vital organs decreases.Protein kinase C (PKC), a family of serine/threonine kinases, has been identified as playing a role in many of the pathologies of heart disease. It is thought that PKC ßI isozyme, particularly, plays a role in the development of atherosclerotic plaque by recruiting and migrating of monocytes to the arterial wall. The abnormal activation of PKC in the diabetic state especially in the development of nephropathy is essential. There are some evidence supporting that polymorphism in PKC ß gene, which encodes PKC ßI and ßII, is associated with diabetic nephropathy. However, there aren?t any of studies which suggest that polymorphism in PKC ßI is associated with atherosclerosis.The aim of this case-control study is to investigate the association between atherosclerosis and polymorphism in PKC gene. For this purpose, patients with atherosclerosis (n=179) and healty control group (n=104) were recruited. The PKC polymorphism was determined using the PCR (Polymerase Chain Reaction), RFLP (Restriction Fragment Lenght Polymorphism) and Agarose Gel Electrophoresis techniques.In our study, genotyping results, which didn?t show any significant difference between patients and control groups, were compared with some clinical data of patients. Statistically, no significant correlation was found. These results indicate that further studies with larger groups are required to determine the polymorphism in PKC ß gene.