Farklı tipteki iingual braketler ile paslanmaz çelik teller arasındaki sürtünme dirençlerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
A comparative in vitro study of frictional resistances between different lingual brackets and stainless steel archwires
- Tez No: 203912
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖZTÜRK ORTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı, beş farklı tipteki lingual braketler ile üç farklı boyuttaki paslanmaz çelik ark tellerinin oluştırdukları statik ve kinetik sürtünme dirençlerini 0°, 5° ve 10° açılanmalarda incelemektir. Bu amaçla çalışmamızda, 0,018x0,025 inç slot boyutuna sahip 7. Jenerasyon, STb, Stealth, In-Ovation L üst küçük azı braketleriyle 0,016 inç, 0,016x0,022 inç ve 0,017x0,025 inç boyutlarındaki paslanmaz çelik ark telleri ve 0,020x0,020 inç slot boyutuna sahip Magic üst küçük azı braketleriyle 0,018 inç, 0,018x0,018 inç ve 0,019x0,019 inç boyutlarındaki paslanmaz çelik ark telleri kuru ortamda test edilmiştir. Sürtünme dirençleri Zwick marka evrensel test makinesiyle ölçülmüştür. Sonuçlar incelendiğinde, tüm kombinasyonlarda, ark teli boyutu ve açılanma arttıkça sürtünme dirençlerinin de arttığı gözlenmiştir. En düşük sürtünme direnci 0° açılanmada, In-Ovation L braketleriyle 0,016 inç boyutundaki ark telleri arasında meydana gelirken, en yüksek sürtünme direnci ise 10° açılanmada, Stealth braketleriyle 0,017x0,025 inç boyutundaki ark telleri arasında meydana gelmiştir. Çalışmamızda, ark teli ile braket slotu arasında tüm açılanmalarda, farklı boyuttaki paslanmaz çelik ark telleriyle test edilen farklı tipteki lingual braketlerin oluşturdukları sürtünme dirençlerinin ortalamaları incelendiğinde, Magic ve In-Ovation L braketlerin; 7.Jenerasyon, STb ve Stealth braketlere göre daha düşük sürtünme dirençleri meydana getirdikleri görülmektedir. Statik sürtünme dirençlerinin kinetik sürtünme dirençlerinden daha yüksek değerlerde olduğu saptanmıştır. Çalışmada kullanılan braketlerin slot genişlikleri Galvision mikrosertlik testcihazının optik mikroskobuyla ölçüldüğünde Magic braketlerin en geniş slot boyutuna sahip oldukları ve bunu sırasıyla 7.Jenerasyon, STb, In-Ovation L ve Stealth braketlerin takip ettiği görülmüştür. Çalışmamızdaki braketlerin slotlarının yüzey pürüzlülükleri AFM ve SEM ile incelenmiştir. 7.Jenerasyon braketlerin en fazla yüzey pürüzlülüğüne sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the static and kinetic frictional resistances resulting from the combination of five different lingual orthodontic brackets and three different dimension of stainless steel archwires at 0°, 5° and 10° angulation. For this purpose, the frictional resistances between 7th Generation, STb, Stealth, In-Ovation L upper premolar brackets (0,018x0,025 inch slot) and 0,016 inch, 0,016x0,022 inch and 0,017x0,025 inch dimension of stainless steel archwires; and also the frictional resistances between Magic upper premolar bracket (0,020x0,020 inch slot) and 0,018 inch, 0,018x0,018 inch and 0,019x0,019 inch dimension of stainless steel archwires were tested in dry conditions. Frictional resistances were evaluated with the universal testing machine (Zwick). It was determined that as the size of the archwire and angulation increase, friction resistances also increase in all combinations. The lowest friction was found in the combination of In-Ovation L brackets and 0,016 inch archwires at 0° angulation and the highest friction was found in the combination of Stealth brackets and 0,017x0,025 inch archwire at 10° angulation. At all angulations, Magic and In-Ovation L brackets showed frictional resistances when compared with 7th Generation, STb and Stealth brackets. Static frictional resistances were greater than kinetic frictional resistances. Slot width of the brackets were measured by using optics of Galvision microhardness machine. Magic brackets were determined having the greatest slot width and respectively 7th Generation, STb, In-Ovation L and Stealth brackets have lesser slot widths than Magic brakets. Surface roughness of the brackets were investigated with AFM and SEM. 7th Generation brackets were determined as having the greatest surface roughness than the other brackets.