Kolorektal kanserli hastalarda siklin bağımlı kinaz inhibitör ailesinden CDKN1A ve CDKN1B gen polimorfizmlerinin incelenmesi
Investigating of the CDKN1A and CDKN1B from cyclin dependent kinase family gene polymorphisms in colorectal cancer patients.
- Tez No: 203915
- Danışmanlar: DOÇ. İLHAN YAYLIM ERALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kolorektal kanser gelişen ülkelerde görülen önemli bir sağlık sorunudur. Kolorektal kanserlerin çoğu sporadik olup, genetik ve çevresel faktörler büyük önem taşımaktadır. Siklin bağımlı kinaz ailesi siklin proteinleri ile hücre çoğalması sırasında aktivite gösteren bir grup protein ailesidir.Fakat siklin bağımlı kinaz ailesinin bu rolü siklin bağımlı kinaz inhibitörleri olarak adlandırılan (CDKI) tarafından inhibe edilmekte ve hücre döngüsünün ilerleyişi engellenmektedir. p21Cip1 (CDKN1A) ve p27Kip1 (CDKN1B) Cip/Kip ailesine ait CDK inhibitörleridir.Çalışmamızda CDKN1A Ser/Arg, C+20T , CDKN1B C-79T ,Val109Gly polimorfizmleri sporadik kolorektal kanserlerde tümör risk ve prognostik faktörü olarak incelenmiştir. Çalışmaya 50 kolorektal kanserli hasta ve 60 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. CDKN1A Ser31Arg genotiplerinin dağılımı kolorektal kanserli hasta ile kontrol grubumuz arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılık göstermiştir. (p=0.036). Ancak, CDKN1A C+20T and CDKN1B Val109Gly, C-79T polimorfizimlerinde genotip dağılımı ve hastalığa yatkınlık açısından anlamlılık bulunamamıştır. Kolorektal kanserli hastalarda CDKN1B Val109Gly G allelini taşımanın 50 ve 50 den küçük yaştaki hastalarda 50 yaşından büyük olanlara göre daha yüksek olduğu gözlenmiş ve fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.05; OR:8, %95CI: 0.874;-73.266). Val109Gly G alleli taşımanın azalmış tumor differansiyasyonuyla ilişkili olduğu saptanmıştır (p=0.037, OR:2.57, %95CI: 1.441-4.589). Bu bulguların, kolorektal kanserde genetik risk faktörlerinin belirlenmesine klinik anlamda yardımcı olabileceği ve hastalığın moleküler mekanizmasının çözümlenmesine katkı sağlayacak çalışmalara yeni bir bakış açısı getirebileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is important health problem in developed countries. Most cases of colorectal cancer are sporadic, and genetic and environmental factors play important roles. Cyclin Dependent Kinases form complexes with cyclins to modulate cell proliferation through cell-cycle control,wheras CDK inhibitors inhibit the kinase activities of the complexes and block cell-cycle transitions. p21Cip1 (CDKN1A) and p27Kip1 (CDKN1B) proteins belong to the Cip/Kip family are two putative tumor suppresors and CDK inhibitors. We have examined CDKN1A Ser/Arg, C+20T and CDKN1B C-79T ,Val109Gly polymorphisms as a marker of tumour risk and progression in sporadic colorectal cancer. 50 colorectal cancer cases and 60 healty controls were enrolled in this study. The distribution of CDKN1A Ser31Arg genotypes were different between colorectal cancer patients and controls (p:0.036). There was no association between CDKN1A C+20T and CDKN1B Val109Gly, C-79T genotypes and susceptibility to colorectal cancer. G allele of Val109Gly was associated with decreased tumour differentiation (p=0.037, OR:2.57, %95CI: 1.441-4.589). In the analyses stratified by the age we have observed that the the frequency of G allele increased risk of colorectal cancer patients less than the age of 50.If these findings have been confirmed they would have clinical value in helping to assess the genetic risk for colorectal cancer thus opening new perspectives for the study of molecular factors underlying the mechanisms of colorectal cancer.