Meme kanserli hastalarda TNF ile ilişkili apoptoz uyarıcı ligand ve Bcl?2 ile ilişkili X-protein gen polimorfizmlerinin araştırılması
Investigation of TNFf-related apoptosis inducing ligand and Bcl-2 associated X protein gene polymorphisms in breast cancer patients
- Tez No: 203916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN YAYLIM ERALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Temel biyokimyasal hücre ölüm yolu olan Apoptoz, doku homeostazı, hücre faklılaşması ve gelişim için gereklidir. TNF İle İlişkili Apoptoz Uyarıcı Ligand (TRAIL) ve Bcl?2 ile İlişkili X-Protein (BAX), apoptuzun ekstrensik ve intrensik yolaklarındaki iki kritik proteindir. Bu çalışma, meme kanserinde TRAIL ve BAX gen polimorfizmlerinin, hastalığa yatkılık ve hastalık prognuzundaki önemini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, TRAIL geninde ekzon 5'in 3' kodlanmayan bölge (UTR) 1595. pozisyonundaki ve BAX geni promotor bölgesi G(-248)A pozisyonundaki tek nükleotid polimorfizmleri araştırılmıştır. PCR, RFLP ve jel elektroforez teknikleri kullanılarak 67 meme kanseri ve 57 sağlıklı kontrolde bu polimorfizmler belirlenmiştir. TRAIL ve BAX genotipleriyle meme kanseri yatkınlığı arasında bir bağlantı bulunmamıştır. Ayrıca, tümör safhası, lenf nod metastazı ile TRAIL ve BAX genotipleri arasında bir bağlantı saptanmamıştır. Diğer taraftan, TRAIL C alleli ile prinöral invazyon arasında bir anlamlılık bulunmuştur (p=0.049, OR:8 %95CI 0.883-72.499). Tümör evrelendirmesi, T3/T4 olan hastalarda TRAIL C alleli taşıma frekansı, T1/T2 olanlara göre istatistiksel anlamlı olarak daha düşük saptanmıştır (P= 0.05; OR:0.157 %95CI 0.025-0.977). Anjiyolenfatik invazyonu olan hastalarda, TRAIL CC genotipi diğer genotiplerle karşılaştırıldığında daha çok görülmüştür (p=0.05). Ayrıca, BAX gen polimorfizmi ile anjiyolenfatik invazyon arasında bir ilişki saptanmıştır (p=0.036, OR: 0.133, %95 CI 0.022?0.805).Bu sonuçlar TRAIL ve BAX gen polimorfizmlerinin zayıf prognostik faktörler teşkil edebileceği ve tümör gidişatını etkileyebileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Apoptosis is a fundamental biochemical cell-death pathway essential for normal tissue homeostasis, cellular differentiation, and development. TNF-related apoptosis inducing ligand (TRAIL) and Bcl-2 associated X-protein (BAX) are two critical protein in extrensic and intrensic patways of apoptosis. The aim of this study was to investigate the susceptibility and prognostic implications of the TRAIL and BAX gene polymorphisms in the breast cancer. We investigated a single nucleotide polymorphism (SNP) in the 3-untranslated region of the TRAIL gene at position 1595 exon 5, and the G(-248)A polymorphism in the promoter region of the BAX gene. We used PCR, RFLP and gel electrophoresis techniques to detect these polymorphisms in 67 breast cancer patiens and 57 healthy controls. We found no association between TRAIL and BAX genotypes and susceptibility of breast cancer. There were no association between tumor stages, lymph node metastasis and TRAIL or BAX genotypes. However, a significant association was found between the TRAIL C allele and perineural invasion (p=0.049, OR: 8 %95CI 0.883-72.499). Patients with the T3/T4 stage breast carcinoma showed a lower prevalence of TRAIL C allele when compared to the patients with T1/T2 stage breast cancer (P= 0.05; OR: 0.157 %95 CI 0.025-0.977). TRAIL CC genotype was seen more commonly in our breast cancer patients with angiolymphatic invasion compared to other genotypes (p= 0.05). In addition, an association was found between BAX gene polymorphism and angiolymphatic invasion (p=0.036, OR: 0.133, %95 CI 0.022-0.805).These results suggested that TRAIL and BAX gene polymorphism may accompany poor prognostic factors and influence the tumor course.