Üveitli hastalarda serum homosistein ve leptin düzeylerinin değerlendirilmesi
To evaluate the serum levels of homocysteine and leptin in uveitis patients
- Tez No: 203922
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEN TOPALKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada üveitli hastalarda serum homosistein (hcy) ve leptin düzeyleri değerlendirildi. Çalışmaya Behçet üveit (BÜ)' i olan 23 (35.52±8.54 yaş, 17 erkek, 6 kadın), Behçet dışı üveit (BDÜ)' i olan 22 hasta (36.90±11.04 yaş, 9 erkek, 13 kadın) ve sağlıklı kontrol grubunu oluşturan 25 kişi (31.56±5.04 yaş, 17 erkek, 8 kadın) alındı. Çalışmaya katılanların vücut kitle indeks(VKİ)'i [ağırlık (kg) / boy (m²)] hesaplandı. Serum homosistein ve leptin düzeylerini değerlendirmek için ELISA (Enzyme-Linked İmmunosorbent Assay) kitleri kullanıldı. Ayrıca akut-faz rektanları olan eritrosit sedimentasyon hızı (ESR), CRP düzeyleri ve nötrofil sayıları ölçüldü. Verilerin değerlendirilmesinde Kruskal-Wallis testi, Mann-Whitney U testi ve Khi-kare testi uygulandı. Veriler ortalama ± standart sapma şeklinde belirtilip, yanılma düzeyi 0,05 olarak alındı. Gruplar arasında yaş, cinsiyet ve BMI yönünden farklılık saptanmadı (p>0.05). Behçet grubundaki hastaların homosistein düzeyleri ortalama 15.04±4.59 ?mol/L, Behçet dışı üveit grubundaki hastaların homosistein düzeyleri ortalama 15.4±6.87 ?mol/L, kontrol grubundaki kişilerin homosistein düzeyleri ise ortalama 13.64±4.72 ?mol/L olarak bulundu. BÜ ve BDÜ olan hastaların serum homosistein seviyeleri kontrol grubuna göre yüksek bulunmakla birlikte bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). Serum leptin seviyesini etkileyen faktörlerden birisi de cinsiyettir. Vücut kitle indeksine bağlı olmaksızın kadınlarda serum leptin seviyesi erkeklere göre daha yüksektir. BÜ ve BDÜ grubundaki erkek hastaların ve kontrol grubundaki erkek bireylerin ortalama leptin düzeyleri sırasıyla 4.76±3.54 ng/ml, 6.33±3.74 ng/ml ve 5.47±6.33 ng/ml' dir. Her üç gruptaki erkeklerin leptin değerleri karşılaştırıldığında gruplar arası farklılık anlamsız bulundu (p>0.05). BÜ ve BDÜ grubundaki kadın hastaların ve kontrol grubundaki kadın bireylerin ortalama leptin düzeyleri sırasıyla 24.83±17.62 ng/ml, 28.46±13.90 ng/ml ve 9.62±6.36 ng/ml idi.
Özet (Çeviri)
In this study, serum levels of homocysteine and leptin were evaluated in patients with uveitis. Twentythree patients with Behçet uveitis(BU) (35.52±8.54 years, 17 male, 6 female), 22 patients with non-Behçet uveitis(NBU) (36.90±11.04 years, 9 male, 13 female) and 25 healthy control subjects (31.56±5.04 years, 17 male, 8 female) were included in this study. The body masss index (BMI) [weight(kg)/height(m²)] was calculated for each subjects. Serum homocysteine and leptin levels were measured by using ELISA (Enzyme-Linked İmmunosorbent Assay) kits. Furthermore, acute-phase reactants including erytrocyte sedimentation rate (ESR), CRP and neutrophil count were measured. The Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U test and Chi-square test were used for statitical analysis and p0.05). Serum levels of homocysteine in the patients with Behçet uveitis, non-Behçet uveitis and healthy control subjects were 15.04±4.59 ?mol/L, 15.4±6.87 ?mol/L and 13.64±4.72 ?mol/L, respectively. The homocysteine levels were higher in patients with BU and NBU according to control subjects but this difference were not statistically significant (p>0.05). The serum leptin levels were higher in females than in males that independent from BMI. The serum levels of leptin in male patients with Behçet uveitis, non-Behçet uveitis and healthy male control subjects were 4.76±3.54 ng/ml, 6.33±3.74 ng/ml ve 5.47±6.33 ng/ml, respectively and the difference were not statistically significant (p>0.05).