Behçet üveitli hastalarda serum 25-OHD ve 1,25-OHD düzeylerinin araştırılması
Serum 25-OHD and 1,25-OHD levels in behçet's uveitis patients
- Tez No: 877026
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİME NİLÜFER YALÇINDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Göz Hastalıkları, Biochemistry, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Çalışmanın amacı, kliniğimizdeki Behçet üveiti ile takip edilen hastaların oküler tutulumu olmayan Behçet hastaları ve sağlıklı kontroller karşısında vitamin D düzeylerinin değerlendirilmesi, vitamin D'nin Behçet hastalığında üveit gelişimi veya üveit aktivitesi açısından bir risk faktörü olup olmadığının incelenmesi ve ilerde yapılabilecek prospektif çalışmalara altyapı oluşturmaktır. Yöntem: Çalışmamıza Behçet tanısına bağlı üveit gelişimi olan Behçet üveiti hastaları (BÜ), Behçet tanısı olup üveit öyküsü olmayan üveitsiz Behçet hastaları (BH) ve genel oftalmoloji polikliniğine başvuran sistemik şikayeti ve hastalığı olmayan sağlıklı gönüllüler dahil edilmiştir. Katılımcılara rutin oftalmolojik muayene sonrası, onam formu alındıktan sonra Behçet Hastalığı Anlık Aktivite Formu (BDCAF) ve Güneşten Faydalanma Anketi dolduruldu. Hastane bilgi işlem sistemi aracılığıyla hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, ilk tanı yaşı, hastalık süresi) ve yakın zamanda değerlendirilen laboratuvar bulguları kayıt altına alındı. Periferik venöz kan örneğinden santrifüj sonrası süpernatant ayrıştırıldı ve -80˚C tıbbı buzdolabında çalışma sonuna kadar muhafaza edildi. Analiz için tüm numuneler aynı anda üniversitemiz Tıbbı Biyokimya AD laboratuvarında 25-OHD için High-Performance-Liquid-Chromatography (HPLC) ve 1,25-OHD için Enzyme Linked Imuno Sorbent Assay (ELISA) yöntemiyle ölçüldü. Bulgular: Çalışmamıza 43 aktif, 40 inaktif toplam 83 BÜ, 62 üveitsiz BH ve 33 kontrol grubu olmak üzere toplam 178 kişi dahil edildi. Gruplar BH, BÜ ve kontrol grupları arasında yaş, cinsiyet ve tanı yaşları açısından anlamlı fark yoktu (sırasıyla p=0.55, p=0.053, p=0.925). BDCAF skorları açısından gruplar benzerdi (p=0.519). Güneşten koruyucu faktörler ve gıda takviyeleri açısından gruplar arası anlamlı fark yoktu. 25-OHD açısından kontrol grubu ile tüm Behçet hastaları birbirine benzerdi (sırasıyla 13.6(25.6), 17.5(15.5), p=0.838). 25-OHD açısından kontrol, BÜ ve BH grupları arasından anlamlı fark izlenmedi (sırasıyla 13.6(25.6), 17.0(15.6), 19.3(16.7), p=0.911). 25-OHD düzeyleri, kontrol, BH aktif ve inaktif üveitlerin karşılaştırıldığında, aktif üveitlerde inaktif üveitlere göre anlamlı olarak daha düşüktü (sırasıyla 13.6(25.6), 19.3(16.7), 19.5(19.6), 13.1(13.5), p=0.02). Lojistik regresyon analizinde 25-OHD düzeylerindeki her 1ng/ml azalma %5.9 aktif üveit riski ile ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study is aimed to evaluate the vitamin D levels of patients with Behçet's disease with and without uveitis across healthy controls. Additionally, this study tried to adress vitamin D as a possible risk factor for development of uveitis or active uveitis in Behçet's disease and to build a basis for future prospective studies. Results: A total of 178 participants were included in our study: 83 Behçet's uveitis (BU) patients (43 active, 40 inactive), 62 Behçet's disease (BD) patients without uveitis, and 33 healthy controls. There were no significant differences between the BD, BU, and control groups in terms of age, gender, and age at diagnosis (p=0.55, p=0.053, p=0.925, respectively). The BDCAF scores were similar across the groups (p=0.519). There were no significant differences between the groups regarding sun protection factors and dietary supplements. The 25-OHD levels were similar between the control group and all Behçet's patients (13.6 (25.6), 17.5 (15.5), p=0.838, respectively). There was no significant difference in 25-OHD levels among the control, BU, and BD groups (13.6 (25.6), 17.0 (15.6), 19.3 (16.7), p=0.911, respectively). When comparing the 25-OHD levels between the control group and active and inactive uveitis patients, the levels were significantly lower in active uveitis compared to inactive uveitis (13.6 (25.6), 19.3 (16.7), 19.5 (19.6), 13.1 (13.5), p=0.02, respectively). Logistic regression analysis showed that each 1 ng/mL decrease in 25-OHD levels was associated with a 5.9% increased risk of active uveitis (OR: 5.9% CI: 0.901-0.983, p=0.007). The 1,25-OHD levels were significantly lower in all Behçet's patients compared to the control group (1868 (307) vs.