Perforatör fleplerde arteriyal supercharging ve venöz superdrainage gerekli mi? Rat perforatör bazlı abdominal flep modelinde hemodinamik bir çalışma
Is arterial supercharging and/or venous superdrainage necessary in extended perforator flaps?
- Tez No: 203921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA ERÇÖCEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, perforatör bazlı rat abdominal flep modelinde flep vasküler ağındaki arteriyel ve venöz kan basıncı ölçülerek arteriyel yetmezlik ve/veya venöz konjesyonun olup olmadığının ve arteriyel süperşarj ile venöz süperdrenaja gereksinim olup olmadığının hemodinamik olarak ortaya konulması ve flep yaşayabilirliği üzerine etkileri araştırıldı.Toplam 40 adet erişkin erkek sıçanda, perforator bazlı abdominal flep modeli modifiye edilerek kullanıldı. Flep 6x6cm boyutlarında olup, sağ süperior derin epigastrik arter ve ven'den orjin alan ikinci perforatör bazlı olacak şekilde kaldırıldı. Arteriyal süperşarj ve venöz süperdrenaj sol yüzeyel inferior epigastrik(YİE) pedikülden sağlandı. Dört çalışma grubu oluşturuldu: Grup I (kontrol,n=10), Grup II (n=10)Yalnızca arteriyal süperşarj, Grup III (n=10) Yalnızca venöz süperdrenaj, Grup IV(n=10) Arteriyal süperşarj ve venöz süperdreanj.
Özet (Çeviri)
The present study was designed to demonstrate whether arterial insufficiency and/or venous congestion is present in an extended perforator based abdominal flap model in rats and whether arterial supercharging (AS) and/or venous superdrainage (VS) is necessary to ascertain flap viability using an invasive intraparencymatous arterial and venous blood pressure monitorisation.An extended perforator based abdominal flap model was used in a total of 40 rats. The flap was 6cm to 6cm in size and elevated based on 2nd cranial perforator of the rigth deep epigastric artery and vein. Both superficial inferior epigastric (SIE) pedicles were preserved, while the rigth SIE pedicle served for invasive blood pressure monitorisation after catheters were inserted into the rigth femoral artery and vein distal to the origin of the SIE artery and vein and the left SIE pedicle preserved for AS and/or VS. The study was consisted of four groups 10 rats in each; group I(control)-neither AS nor VS, group II-only AS, group III-only VS, and group IV-both AS and VS. During the AS and/or VS invasive arterial and venous blood pressure monitorisation was done simultanously for 60 minutes. At the postoperative 7th day, flap survival area was measured. Comparison was done between the groups and correlation between the blood pressure changes and flap survival was investigated.The mean arterial blood pressure was significantly low in the group I (control)(6.32±5.08 mmHg) when compared with the groups II(23.19±5.65 mmHg), III(17.98±6.84 mmHg) and IV(23.31±5.48 mmHg) (p0.05).