Kuru göz tedavisinde topikal %0.05'lik siklosporin A ile otolog serum kullanımının gözyaşında IL-6 ve IL-8 seviyeleri üzerine etkisinin ve impresyon sitolojik bulguların karşılaştırılması
Comparison of the effects of topical Cyclosporin A %0.05 and autologous serum on IL-6 and IL-8 levels in tear film and impression cytologic analysis in the management of dry eye
  1. Tez No: 203923
  2. Yazar: SİBEL GÖKŞEN BEKİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA İLKER TOKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı kuru göz sendromunun tedavisinde kullanılan topikal %0.05'lik siklosporin A ile otolog serum göz damlalarının terapotik etkilerini karsılaştırmaktır. Ek olarak iki grup arasında tedavi öncesi ve sonrasında gözyaşı örneklerinde proinflammatuvar sitokinlerden IL-6 ve IL-8'in seviyeleri ve konjunktival impresyon sitolojik analizi karşılaştırıldı. Çalışmaya 57 hasta dahil edildi. Hastaların 49'u kadın (%85.06) ve 8'i erkek (%14.01) idi. Hastaların ortalama yaşı 53.01± 12.79 yıl (24-82 arası) idi. Çalışmaya akut veya kronik keratiti veya konjunktiviti olan, yakın zamanda (çalışmadan 6 ay öncesine dek) kortikosteroid tedavisi ya da daha önce topikal %0.05'lik siklosporin A tedavisi almış olan hastalar dahil edilmedi. Tedaviye başlamadan önce hastalara görme keskinliği, ön segment muayenesi, applanasyon tonometresi ile göz içi basınç ölçümleri ve dilate fundus muayenesi yapıldı. Gözyaşı kırılma zamanı (GKZ), topikal anestezili Schirmer testi ve impresyon sitolojik örnekleme yapıldı. ELISA yöntemi ile IL-6 ve IL-8 çalışılmak üzere alt kapak gözyaşı menisküsünden periopaper kağıdı ile bazal gözyaşı örneği alındı. Daha sonra hastalar randomize olarak en az 3 ay süreyle prezervansız gözyaşı damlası eklenerek veya eklenmeyerek günde iki kez topikal %0.05'lik siklosporin A ve günde 6 kez olarak otolog serum gözyaşı damlası ile tedavi edilmek üzere 2 gruba ayrıldı. Tüm testler 3 aylık tedavi sonrasında tekrarlandı.Tedavi başlangıcında her iki grup arasında GKZ, Schirmer testi, impresyon sitolojik analiz, gözyaşında IL-6 ve IL-8 seviyeleri bakımından anlamlı bir fark yoktu (p>0.05). Tedavi sonrasında GKZ ve Schirmer testleri topikal siklosporin alan grupta 4.55±2.33 sn'den 7.25±3.23 sn'ye ve 7.78±8.87 mm den 17.53± 10.23mm'ye; otolog serum alan grupta 4.79±1.70 sn'den 6.00 ±2.77sn'ye ve 10.46±8.6mm'den 13.55±8.07mm'ye yükseldi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the therapeutic effects of topical cyclosporin A %0.05 and autologous serum eye drops in the treatment of dry eye sendrome. In addition the study included the comparison of proinflammatory cytokines IL-6 and IL-8 levels in tear samples and conjunctival impression cytologic analysis before and after the treatment between the both groups. Fifty seven patients were recruited for the study. Fourty nine (%85.96) of the patients were female and 8 (%14.01) of them were male. The mean±SD age of the patients was 53.01± 12.79 (range, 24-82). Patients were excluded from the study if they had acute or chronic keratitis, conjunctivitis, or had used topical corticosteroid theraphy recently (within 6 months prior to study) or had used topical cyclosporin A %0.05 before. The clinical evaluations at the initial visit included visual activity, slit-lamp examinations, applanation tonometry and dilated fundus examination. Tear film breakup time (BUT), simple Schirmer test with anaesthesia, conjunctival impression cytology were performed. Basal tear samples were collected from tear meniscus with periopaper strips to quantify IL-6 and IL-8 levels in tear fluid with ELISA assays. Then patients were randomized to receive either at least 3 months of topical cyclosporin A %0.05 two times daily or to receive at least 3 months of autologous serum eye drops six times daily both with or without unpreserved artificial tear theraphy. All examinations repeated 3 months after the theraphy.There were no significant differences in BUT and Schirmer scores, impression cytologyc analysis and IL-6, IL-8 levels in the tear fluid between both groups initially (p>0.05).