Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Servisi'nde takip edilen yenidoğanlarda idrar iyot düzeyi, tiroid volumü ve tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Urinary iodine level, thyroid hormone levels and thyroid volume values in neonates in Cumhuriyet Univercity Hospital
- Tez No: 203926
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CEVİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma 01.12.2007 ile 15.03.2008 tarihleri arasında C.Ü.T.F. yenidoğan servis ve yoğun bakım ünitesinde yatan 95 yenidoğanda iyot durumu hakkında fikir edinmek, varsa iyot eksikliğinden bebeklerin ne şekilde etlilendiğini göstermek amacıyla yapıldı.Yenidoğanlarda idrar iyot düzeyi yaşamın ilk birkaç haftasında yapıldı.İdrar iyot düzeyi tayininde modifiye Sandell-Kolthoff metodu kullanıldı. Tiroid volumü US kullanılarak ölçüldü.Yenidoğanlarda ortalama TT4, FT4, TSH, TT3, FT3, Tg ve idrar iyot değerleri sırasıyla 10.58±3.09 µg/dL, 1.38±0.38 ng/dL, 6.80±8.89 µIU/ mL, 1.05±0.27 ng/mL, 2.76±0.89 pg/mL, 141.03±130.19 ng/mL ve 8.91±4.98 µg/ dL idi. Yenidoğanlarda ortalam Tg değeri normal değerden yüksekti. Ortalama tiroid volumü 0.38±0.20 ml olarak ölçüldü. Çalışmaya alınan yenidoğanların hiç birisinde tiroid volumü normal değerin üst sınırı olan 1.5 ml'nin üzerinde değildi. İdrar iyot değeri ortalaması 8.91±4.98 µg/dL idi ve budeğer normal sınırlarda idi. Fakat çalışmaya alınan yenidoğanların % 61.1'inde idrar iyot değeri 10 µg/dL'nin altındaydı. Ortalama Tg değeri 141.03±130.19 ng/mL olarak ölçüldü ve bu değer normal değer olan 100 ng/mL'den yüksekti. Çalışmaya alınan yenidoğanların % 54.7'sinde Tg değeri 100 ng/mL'den yüksek olarak tesbit edildi. Düşük idra iyotuna sahip yenidoğanlarda yüksek Tg değerleri tesbit edildi. Ortalama TSH değeri normal sınırlarda bulunurken, çalışmaya alınan yenidoğanların % 6.3'ünde normal değerin üzerindeydi.Bu bulgular Sivas Bölgesi'nin ılımlı iyot eksikliği bölgesi olduğunu düşündürüyordu. Hamile kadınlarda ve onların yenidoğanlarında iyot eksikliği yönünden daha dikkatli olunmalı ve koruyucu çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evalute iodine deficiency status in neonates in Central Anotolia. A cross sectional screening study was performed in the Cumhuriyet University Perinatology Department. A total of 95 neonates were included in this study.Urinary iodine concentrations was estimated in spot urine samples from neonates on first weeks of life. Iodine concentration in the neonatal urine was measured using modified Sandell-Kolthoff method. In this study neonatal thyroid volume was measured by US.The mean concentration of neonatal TT4, FT4, TSH, TT3, FT3, Tg and urine iodine were 10.58±3.09 µg/dL, 1.38±0.38 ng/dL, 6.80±8.89 µIU/ mL, 1.05±0.27 ng/mL, 2.76±0.89 pg/mL, 141.03±130.19 ng/mL and 8.91±4.98 µg/ dL respectively. The mean concentration of neonatal Tg was higher than the normal range. Mean thyroid volume of infants was 0.38±0.20 ml. Non of infants did not have thyroid volume over normal range of 1.5ml. Mean iodine concentration in the neonatal urine was 8.91±4.98 µg/dL which is in the normal range. But % 61.1 neonates urine iodine levels was lower than 10 µg/dL. Mean Tg concentration was 141.03±130.19 ng/mL, which is higher than normal range of 100 ng/mL and % 54.7 of neonates Tg was higher than 100 ng/mL. Neonates with low urine iodine concentration had high Tg levels. The mean concentration of neonatal TSH was in the normal range but % 6.3 of neonates had higher than normal range of TSH.These findings suggest that there was a mild iodine deficiency in Sivas Region. It should be more attention to pregnants and their neonates which indicates the need for preventive measurements.