Sivas ili ilköğretim çocuklarında migren sıklığının ve migrenli öğrencilerde protrombotik risk faktörlerinin araştırılması
Migraine prevalance in prime school students in Sivas and research the prothrombotic risk factors in with migraine students
  1. Tez No: 203927
  2. Yazar: FARUK EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLARA İÇAĞASIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Okul tabanlı olarak yapılan bu epidemiyolojik çalışmada; Sivas İl merkezindeki ilköğretim çağı çocuklarına uygulanan başağrısı anketiyle; başağrısı ile ilgili sorulan sorulara verilen cevaplara göre başağrısı ve migren sıklığını saptamak amaçlandı Migren saptanan vakalarda protrombotik risk faktörlerindeki genetik mutasyonların varlığı araştırılarak; strok riskine genetik yatkınlık olup olmadığınının araştırılması amaçlandı.Yöntem: Çalışmaya, Sivas il merkezindeki farklı sosyoekonomik düzeye sahip semtlerdeki 6 ilköğretim okulundan, yaşları 7-15 arası olan 1300 öğrenci dahil edildi. Tüm öğrencilere başağrısına ve migrene yönelik sorulardan oluşan anketler dağıtıldı. Anket soruları çocukların anlayıp yanıtlayabileceği şekilde seçilerek hazırlandı. Anketler, öğretmenler veya velilerin refakatinde cevaplandırıldı. Okullara dağıtılan toplam 1300 anketten 1246 tanesine anlamlı cevap verildi. Anket sonuçları SPSS 15 ile değerlendirilerek başağrısı ve migren sıklığı saptandı. Migren saptanan vakalardan 2 cc venöz kan EDTA' lı tüpe alınarak protrombotik risk faktörlerindeki genetik mutasyonlar araştırıldı.Sonuçlar: Anketlerin 1246'sı (580 E, 666 K) değerlendirmeye alındı ve çalışma grubu bu öğrencilerden oluşturuldu. Çalışmaya dahil edilen 1246 öğrencinin %80`ninde (535 K, 462 E) başağrısı olduğu saptandı. Başağrısının olup olmaması ,ağrının süresi, şiddeti, lokalizasyonu, ağrıya eşlik eden bulantı , kusma, fonofobi, fotofobinin var olup olmaması, aura belirtilerinin varlığı yada yokluğu gibi IHS 2004 migren tanı kriterlerinden oluşan değişkenler ele alınarak toplam 1246 öğrenciden 72 olguda (38 K,34 E), (%5.7) migren saptandı. Migren tespit edilen vakalarda da FaktörV Leiden (FVL), Protrombin G20210A ve MTHRF C677T gen mutasyonu yönünden araştırma yapıldı. Çalışma grubuna alınan 36 vakanın birinde (%2.8) FVL mutasyonu, iki vakada (%5.6) Protrombin G20210A mutasyonu ve onbeş vakada (%41.7) MTHRF C677T gen mutasyonu saptandı. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında FVL ve Protrombin G20210A mutasyonu gruplar arasında fark anlamlı bulunmadı (p>0.05). Buna rağmen MTHRF G677T gen mutasyonu kontrol ve hasta grubu karşılaştırıldığında gruplar arası fark önemli bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: In school based on this epidemiyology study, in Sivas Providence centre primary school?s students application headache in inquiry?s answers intended migraine fix. Migraine be fixed prothrombotic risk?s factories again mutation research stroke risk again familiarity intended.Method: In this study Sivas Providence Centre six primary schools have different socioeconomic their ages between (7-15) and total (1300) students inside in this study.Inquiry?s prepared suitable for students . Insquiy?s answered by the students with their parents or their teachers. Total 1300 of students than inquiry?s by answered 1246. End of the inquiry?s eveluated by SPSS 15 headache and migraine events be fixed. 2 cc venous blood taken from the patients with migraine and prothrombotic risk factories mutation researched.Results:Inquirys 1246 (580 B,666G) appraised. In this study from 1246 students %80 rate students have headache(462B,535 G). The headache and no headache ,ache?s time and nause, sickness, fonofoby, fotofoby and aura?s symptoms IHS migraine cathogories from 1246 students at 72 students(38G,34B)(%5.7) migraine be fixed.In migraine `s evets factor V Leiden (FVL) prothrombyn G20210A and MTHRF C677T genus mutation researched.One of the event (%2.8) FVL mutation, both of them events (%5.6) prothrombyn G20210A MTHFR C 677T genus mutation fixed.