Akut stroklu hastalarda otonom sinir sistemi fonksiyonunun immun yanıt ve prognoz ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relation between the function of autonomic nervous system and immune response and prognosis of acute stroke patients
  1. Tez No: 203925
  2. Yazar: BURHANETTİN ÇİĞDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT TOPAKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Otonom sinir sistemi(OSS), immun durumun monitörize edilmesinde ve inflamasyonun kontrolünde önemli bir rol oynar. Kalp hızı değişkenliği(KHD) akut strok sonrasında azalmaktadır. Akut strokda İnterlökin(IL)-1ß, IL-6 ve Tümör Nekroz Faktör? (TNF?) artmakta ve IL-10 azalmaktadır. Amacımız OSS fonksiyonunun immun yanıt ve prognoza etkisini araştırmak idi.Orta serebral arter (OSA) enfarktı olan 44 (22 sağ ve 22 sol ) hastada ve 44 sağlıklı kontrolde, KHD frekansa dayalı analiz yöntemiyle değerlendirildi. Hasta serumlarında 1, 3, 7 ve 10. günlerde ELİSA yöntemiyle IL-1ß, IL-6, TNF? ve IL-10 düzeyleri çalışıldı. Prognoz 3 ay sonra Rankin skoru ile değerlendirildi.Hastalar kontrollerle karşılaştırıldığında Düşük Frekanslı Güç Normalize Ünit (LFnü) yüksek , Yüksek Frekanslı Güç Normalize Ünit (HFnü) düşük ve LF/HF yüksek bulundu. Lateralizasyon yönünden ele alındığında, sol OSA enfarktlı hastalarda kontrol grubuna göre HFnü'de düşüş ve LF/HF'de artış saptandı. Sağ OSA enfarktlı hastalarda kontrol grubuna göre LFnü'deki artış, HFnü'deki düşüş ve LF/HF'deki artış bulundu. LF/HF değeri sağ ve sol OSA enfraktlı hastalarda karşılaştırıldığında sağ OSA enfarktında artış saptandı.Sol OSA enfartlarında daha belirgin olmak üzere tüm hastalarda 10. günde IL-6 seviyesi artış,IL-10 seviyesi ise başlangıçtan itibaren tüm günlerde düşüş gösterdi. IL-1ß ve TNF? sol OSA enfarktında daha belirgin olmak üzere tüm hastalarda düşüş gösterdi. Rankin skorları arasında farklılık yoktu.Sağ OSA enfarktında daha belirgin olmak üzere tüm hasta grubunda sempatik aktivite artarken, parasempatik aktivite baskılanmaktadır. İmmunite ve inflamasyonun düzenlemesinde parasempatik aktivasyonla birlikte sempatik aktivasyonunda büyük rol oynadığı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Autonomic nervous system (ANS) plays a significant role in monitorization of the immune status and management of inflammation. Heart rate variability (HRV) decreases following acute stroke. In acute stroke, interleukin(IL)-1ß, IL-6 and tumor necrosis factor ?(TNF?) increase and IL-10 decreases. The objective was to investigate the effect of ANS function on immune response and prognosis.Heart rate variability (HRV) was evaluated by frequency-based analysis method in 44 patients with middle cerebral artery (MCA) infarction (22 right and 22 left) and 44 healthy volunteers. IL-1ß, IL-6, TNF? and IL-10 levels were measured by ELISA in the sera of the patients on days 1, 3, 7 and 10. Prognosis was evaluated by Rankin score after 3 months.Compared to the controls, patients were detected to have a high LFnu(low frequency normalized unit), low HFnu (high frequency normalized unit) and a high LF/HF. Considering lateralization, a reduced HFnu and an increased LF/HF was detected in patients with left MCA infarction compared to the controls. A reduced HFnu, an increased LFnu and an increased LF/HF were detected in patients with right MCA infarction compared to the controls. The LF/HF value was detected to be increased in patients with right MCA infarction compared to those with left MCA infarction. Being more marked in left MCA infarctions, IL-6 level increased on day 10 and the IL-10 level decreased on all days as from baseline in all patients. Being more marked in left MCA infarction, IL-1ß and TNF? decreased in all patients. There was no difference between the Rankin scores.Being more marked in right MCA infarctions, all patients had increased sympathetic activity while parasympathetic activity was suppressed. Sympathetic activity may also be considered to play a major role in regulation of immunity and inflammation together with parasympathetic activation.