Meme cerrahisinde ameliyat öncesi analjezik eğitiminin ameliyat sonrası ilk 24 saatteki ağrıya etkisi
Effects of training for analgesics before breast surgery on pain within 24 hours of surgery
- Tez No: 203938
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırmanın amacı, hastaları ameliyat sonrası, kullanılacak analjeziklerin etkisi konusunda bilgilendirmeyle ağrı şiddetini azaltarak cerrahi işlemin oluşturduğu fiziksel ve mental rahatsızlığı en aza indirmek ve nitelikli/etkin bakımın gerçekleştirilmesine katkı sağlamaktır.Araştırma, Modifiye Radikal Mastektomi ve Meme Koruyucu Cerrahi uygulanan , 84 hasta üzerinde ?yarı-deneysel? olarak yapılmıştır. Deney ve kontrol grupları oluşturulurken ?dış değişkenlerin? denetimi örneklem seçim kriterleriyle ve gruplar arası dağılımda benzerlik sağlanarak yapılmıştır.Araştırmada, ameliyat sonrası hastalara ağrı kontrolünde, sadece analjezik uygulandığı ve hastaların da ağrı kontrolünde tercihlerinin ağrı kesici ilaç almak olduğu bulunmuştur. Yapılan cerrahi girişim türünün, hastaların ağrı şiddeti ve niteliğini, ameliyat sonrası aktivitelerini etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine whether training for analgesic treatment decreased pain severity and physical and mental discomfort due to surgery and to contribute to qualified and effective care.This is a semi-experimental study and included 84 patients undergoing modified radical mastectomy and breast preserving surgery. The participants were assigned into one study and one control group. Both groups were adjusted for external variables.We found that pain management was achieved with analgesics and that the patients preferred taking analgesics for the relief of their pain. The type of surgery affected pain severity and quality and postoperative daily activities among the patients.