Kronik pelvik ağrı şikayeti olan hastalarda tibial sinir uyarısı tedavisinin (nöromodülasyon) yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effects of percutaneous tibial nerve stimulation therapy (neuromodulation) on quality of life of patients with chronic pelvic pain
  1. Tez No: 203939
  2. Yazar: ŞULE GÖKYILDIZ BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kronik pelvik ağrı şikayeti olan hastalarda tibial sinir uyarısı tedavisinin (Nöromodülasyon) yaşam kalitesi ve cinsel yaşam üzerine etkisini belirlemek amacıyla planlanan araştırma deneysel araştırma özelliğindedir.Aralık 2006-Nisan 2008 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekoloji Polikliniği'ne başvuran hastalardan pelvik ağrı şikayeti olan, araştırma kriterlerine uygun kadınlar araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma deney (n=12) ve kontrol grubu (n=12) olmak üzere toplam 24 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubunu oluşturan kadınlara haftada 1 seans olmak üzere toplam 12 seans PTSS tedavisi uygulanmış, kontrol grubuna ise herhangi bir tedavi yapılmamıştır.Araştırmada veri toplama araçları olarak, hastanın sosyo-demografik ve genel sağlık özelliklerini belirlemek için anket formu, ağrının şiddetini belirlemek için görsel kıyaslama ölçeği (GKÖ), yaşam kalitesini belirlemek için SF-36 yaşam kalitesi ölçeği, pelvik ağrının özelliklerini belirlemek için McGill Ağrı Soru Formu ve cinsel fonksiyonlarını değerlendirmek için Kadın Cinsel Fonksiyon Ölçeği (FSFI) kullanılmıştır. Formlar hastalara araştırmanın başlangıcında ve 12 haftalık tedavi sonrasında uygulanmıştır.Deney ve kontrol grubunu oluşturan kadınlar arasında yaş, eğitim, meslek, ekonomik durum, gebelik/doğum sayıları, sağlık sorunları, ilaç kullanma ve pelvik ağrı süreleri açısından fark olmadığı, benzer özellikte olduğu saptanmıştır.PTSS sonrası deney grubundaki kadınların ağrı şiddetleri ileri düzeyde azalmıştır. Yaşam kalitelerinde iyileşme olmuştur. Özellikle SF 36 fiziksel işlev, duygusal işlev, mental sağlık, sosyal fonksiyon ve ağrı boyutlarında anlamlı düzelme saptanmıştır. FSFI toplam puanları ve alt boyutları açısından ağrı alt boyutu dışında düzelme olmamıştır.Sonuç olarak, PTSS kronik pelvik ağrı şikayeti olan hastalarda ağrı şiddetini azaltarak yaşam kalitesini yükselten bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
This research is an experimental study which was designed to determine the effects of Percutaneous Tibial Nerve Stimulation therapy (Neuromodulation) on quality of life and sexual life of patients with chronic pelvic pain.The study sample consisted of women who met inclusion criteria and being treated due to pelvic pain at Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine Gynecology and Maternity Department, Gynecology Outpatient Clinic between December 2006-April 2008. The sample consisted of an experimental group (n=12) and a control group (n=12), total of 24 patients. The experimental group were treated with PTNS one session in a week, total of 12 sessions, while the control group did not receive any intervention.In the study, five data collection instruments were used: a questionnaire for sociodemographic characteristics and general health status, visual analoge scale (VAS) for evaluation of pain severity, SF-36 quality of life scale for quality of life, McGill Pain Questionnaire for determination of pelvic pain characteristics and Female Sexual Function Index (FSFI) for determination of sexual functions of women. The evaluations were done at the beginning of the treatment and at the end of 12-week treatment period .The findings in the experimental and control groups were similar with respect to age, education, profession, economic status, number of pregnancy or birth, health problems, medication and the length of pelvic pain.The pain intensity in the experimental group who underwent PTNS decreased considerably and these women also reported better quality of life. There was a considerable improvement in physical functioning, emotional functioning, mental health, social functioning and pain subscales of SF 36. There was not any improvement in total FSFI and other subscales, except the pain subscale.In conclusion, PTNS is a type of treatment which contributes to the quality of life of women with chronic pelvic pain by decreasing the intensity of pain.