Temporomandibular eklem redüksiyonsuz disk deplasmanı hastalarında uygulanan farklı tedavilerin klinik ve MRG bulgularıyla değerlendirilmesi
Evaluation of different treatment modalities of the non-reducing disc displacement of the temporomandibular joint by using clinical and MRI results
  1. Tez No: 203961
  2. Yazar: İREM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Amaç: Redüksiyonsuz disk deplasmanı hastalarında, eklem içi enjeksiyonların, artrosentezin başarısına katkısının randomize klinik çalışma ile değerlendirilerek, tedavideki başarısızlık nedenlerinin araştırılmasıGereç ve Yöntem: Yaşları 15 ile 64 arasında değişen (29.28±13.18) Wilkes sınıflamasında 3. evre ve bu evreyi geçmiş, klinik ve radyografik olarak redüksiyonsuz disk deplasmanı teşhisi konulan 28'i kadın, 4'ü erkek toplam 32 hastanın 39 eklemi araştırmaya dahil edilmiştir. Rastlantısal olarak çalışmaya dahil edilen hastalar sırasıyla artrosentez (Grup I), artrosentez+sodyum hyalüronat (Grup II), artrosentez+tenoksikam (Grup III) enjeksiyonu ile tedavi edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara stabilizasyon splinti uygulanmıştır.Hastaların rutin kontrolleri ilk bir ay haftalık aralıklarla, 6.aya kadar aylık aralıklarla yapılmış, Grup I ve Grup II'deki hastaların 12 ay sonundaki kontrol sonuçları da çalışmaya dahil edilmiştir. Her kontrolde maksimum ağız açıklığı, eklem sesleri, ağrı VAS değerleri ve palpasyon bulguları not edilmiştir.Çalışmaya dahil edilen tüm hastalardan, tedavi öncesinde ve tedaviyi takip eden bir yıl sonunda MRG alınmıştır. Grup III'deki hastaların takip süreleri 6 ay olduğu için, o grubun kontrol MRG'leri 6 ay sonunda alınmıştır. Alınan MRG'lerde, diskin formu, nötral pozisyonda konumu, redüksiyon gösterip göstermediği, efüzyon miktarı, eklem hareketi, eklem yüzeylerinde osteofit ve erozyon varlığı, eklem aralığı ve eklem yüzeylerindeki kemik yapısı değerlendirilmiştir.Bulgular: Amerikan Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi Derneği'nin belirlediği kriterlere göre üç grup arasında tedavi başarısı açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Her üç grupta da maksimum ağız açıklığında artış, ağrıda azalma tespit edilmiştir. Tedavi başarısında etkili, istatistiksel olarak en anlamlı parametrenin tedavi öncesi MRG'de mevcut kemik patolojisi olduğu saptanmıştır.Sonuç: Tedavi öncesinde alınan MRG'de herhangi bir kemik patolojisi yoksa, redüksiyonsuz disk deplasmanı tedavisinde artrosentez tek başına kullanılmalı, patoloji mevcutsa, sodyum hyalüronat enjeksiyonu ile desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This randomized clinical trial evaluated the contribution of intraarticular injections to the results of arthrocentesis in patients having non-reducing disc displacement and investigated the factors affecting the outcome of the treatment.Material and Method: The study group comprised 39 temporomandibular joints of 32 patients (28 females, 4 males; mean age 29.28±13.18; range 15-64) in 3. grade of Wilkes classification, diagnosed as having non-reducing disc displacement both clinically and radiographically. The patients are treated either with arthrocentesis (Group I), or arthrocentesis+sodium hyaluronate (Group II), or arthrocentesis+tenoxicam (Group III) injection randomly. All patients received stabilization splints.Follow-up was done weekly for one month and monthly for 6 months. Control results after one year of Group I and II were also included in the study. Maximum mouth opening, joint sounds, VAS pain scores, and palpation results were recorded during each control.MR images were obtained immediately preoperatively and at one year follow-up. The follow-up MRI of Group III were obtained at 6 months. Disc form, disc position, reduction during motion, effusion, range of motion, surface irregularities, erosion and osteophytes, joint space and bone marrow edema were examined in MRI.Results: No statistical difference was recorded between the success rates of the three groups according to the criteria of the American Association of Oral and Maxillofacial Surgery. In each group, maximum mouth opening was increased and VAS pain scores were decreased. The most significant factor affecting the outcome of the treatment was found to be the bone marrow edema detected in the preoperative MRI.Conclusion: If there is no sign of pathology in the condylar bone surfaces in the preoperative MRI, the choice of treatment should be arthrocentesis, but if there is pathology, intraarticular sodium hyaluronate injection should follow arthrocentesis.