Erken androgenetik alopesi de insülin direnci ve metabolik sendrom sıklığı
Insulin resistance and metabolic syndrome frequently in androgenetic alopecia
- Tez No: 203962
- Danışmanlar: PROF. DR. MANSUR KAYATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı androgenetik alopesili hastalarda artmış olan koroner arter hastalığı riskinin insülin direnci ve buna bağlı olarak gelişen metabolik sendrom sıklığındaki artışla ilişkili olup olmadığını araştırmaktır.Çalışmaya 35 yaşın altında erken androgenetik alopesisi olan 80 erkek birey ve 48 sağlıklı erkek birey olmak üzere toplam 128 kişi dahil edilmiştir. Androgenetik alopesi derecelendirmesi için Hamilton-Norwood sınıflanması kullanıldı. İnsülin direncini belirlemek için HOMA-IR formülü kullanıldı ve 2,7 üstü değerler insülin direnci olarak değerlendirildi.Metabolik sendrom tanısı için NCEP-ATP III tanı kriterleri kullanıldı. Oniki saat açlıktan sonra venöz kan örnekleri alındı.Çalışmamızda gruplar HOMA indeksleri açısından değerlendirildiğinde hasta gurubunda (HOMA=2.40±2.22) kontrol gurubuna (HOMA=1.80±1.25) göre değerler daha yüksek olmasına rağmen istatiksel olarak anlamlı değildi (p=0,143). Ancak gruplar HOMA > 2.7 sınır değerine göre insülin direnci açısından karşılaştırıldığında hasta gurubunda 25 vakada(%31,3), kontrol gurubunda ise 6 vakada(%12,5) insülin direnci tesbit edilmiş gruplar arası farklılık istatiksel olarak önemli bulunmuştur(p=0,017). AGA'lı grupta 20(%25), kontrol grubunda 5(%10,4) kişide metabolik sendrom tesbit edilmiştir. Gruplar arası fark istatiksel olarak (p=0,044) anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is looking for the relationship in the androgenetic alopecia (AGA) patients with high risk coronary arterial disease and insulin resistance and metabolic syndrome that is caused from insulin resistance.The study included 128 people; 80 of these were under 35 age with early androgenetic alopecia and 48 were healthy. Hamilton-Norwood classification has used to classify androgenetic alopecia. HOMA-IR formula has used to determine insulin resistance and values over 2.7 have accepted as insulin resistance. metabolic syndrome was defined according to the NCEP-ATP III diagnosis criterias. Venous blood specimen were obtained from the patients after 12 hours lefted hungry.The control and patient groups were compared with HOMA index. Although the results were higher in the patient group(HOMA=2.40±2.22) then the control group(HOMA=1.80-±1.25), statistically the difference was not significiant (p=0.143). However when groups were compared for insulin resistance according to limit value HOMA>2.7; 25 people(%31.3) in patient group and 6 people(%12.5) in control group had insulin resistance. The difference between groups had been found significiant (p=0.017). Metabolic syndrome rate was 20(%25) in AGA and 5(%10.4) in control group. The difference between groups has been found statistically significant (p=0.044).