Okluzal splint tedavisi uygulanan farklı tipteki disk deplasmanı hastalarında oluşan değişikliklerin elektromiyografik yöntemle ve t-scan ile incelenmesi
Effect of occlusal splint therapy on emg and t-scan evaluation of patients with different types of disc displacements
- Tez No: 319170
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COŞKUN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüzde tüm dünyada yaygın olarak kullanılan, temporomandibular eklem ve çiğneme kaslarından kaynaklanan problemlerin yanı sıra çiğneme sisteminin fonksiyonu ile ilgili bozuklukların tümüne ?temporomandibular rahatsızlıklar? terimi kullanılmaktadır. Çalı?mamızda, iki farklı disk deplasmanı rahatsızlığından en az birine sahip bireyler üzerine uygulanan stabilizasyon splintinin etkinliği ara?tırılmı?tır. Çalı?mamıza katılmayı kabul eden klinik muayene sonucunda redüksiyonlu ya da redüksiyonsuz disk deplasmanı ön te?hisi konulmu? bireylerin MRG? nin de incelenmesi sonucunda hastalara kesin te?hisleri koyulmu?tur. Hastaların splint tedavileri öncesinde 1.ay, 3.ay, 6.ay da elektromiyografik kayıtları ve ara kontrolleri de dahil olmak üzere tüm kontrollerinde bilgisayarlı oklüzal analiz yöntemi ile kayıtları alınmı? ve gerekli düzeltmeleri yapılmı?tır. Kayıtlar; hasta memnuniyeti, ağrı ?ikayetindeki deği?iklik, kas aktivitesindeki deği?iklik ve alt çenenin temaslarındaki deği?iklikler değerlendirilerek istatiksel analize sokulmu?tur. R.lu DD grubunda hastaların %68.43? ünde ağrı ?ikayeti mevcutken 3.ay sonunda bu oran %15.78? e, 6.ayda ise %5.27?e kadar dü?mü?tür. R.suz DD grubunda ise bu oran %95.24 ten 6. ayda %28.57?e kadar dü?mü?tür. R.lu DD hastalarının %47.36 sında sesin ortadan kalktığı tespit edilmi?tir. Stabilizasyon splinti, R.lu ve R.suz DD hastalarının her ikisinde de bilgisayarlı oklüzal analiz değerlendirmelerine göre mandibulanın yer deği?tirmesine sebep olmaktadır. Bu deği?iklik tedavinin 3. ayına kadar gerçekle?mektedir. Di? sıkma dı?ındaki EMG ölçümlerinde temporal kasın ön karnı massater kasına göre daha aktif rol oynarken, di? sıkma esnasında massater kasın aktivitesi baskın bir ?ekilde ön plana çıkmaktadır. Sonuç olarak bu çalı?mada hastaların stabilizasyon splintini kullanması ile tedavi sonrasında hastaların ağrı ?ikayetlerinde azalma ve ba?langıçtaki kas aktivitesinde zamana bağlı olarak azalma kaydedilmi?tir.
Özet (Çeviri)
Nowadays the term that widely used all over the world ?temporomandibular disorders? that contains as well as problems arising from the temporomandibular joint and masticatory muscles, and contains disorders related of masticatory system function, was used for the first time by Bell. In our study, effectiveness of stabilization splint that applied individuals which have at least one of two different disc displacement disorders was investigated. Individuals, who agreed to participate our study and who prediagnosed disc displacement with reduction or without reduction as a result of clinical examination, definitive diagnostics are obtained after the examination of MRG. Records; patient satisfaction, changes in pain complaint, changes in muscle activity and changes at lower jaw contacts were evaluated and have been put into statistical analysis. As a result of this study, disc displacement group with reduction, %68.43 of the patients have pain, this ratio decreased to %15.78 after 3 months and to %5.27 after 6 months. Disc displacement group without reduction, %95.24 of the patients have pain decreased to %15.78 after 6 months. In %47.36 of the patients which have disc displacement with reduction, sound of joint disappeared. At both of disc displacement with reduction and without reduction patient groups, stabilization splint causes relocation of the mandibula according to computerize occlusal analysis. This modification occurs till third month of the therapy. EMG measurements during except clenching activity, anterior portion of temporal muscle have a more active role than masseter muscle. At the other hand; during clenching, activity of masseter muscle take over dominantly. As a result of this study, in patients who used stabilization splint have decreased pain complaints and decreased muscle activity depending the using time of splint.