Esansiyel hipertansiyonda adiponektin düzeylerinin Hs-CRP, mikroalbuminüri ve biyokimyasal parametreler ile ilişkisi
Relationship between adiponectin levels and high sensitivity C-reactive protein, microalbuminuria and biochemical parameters in essential hypertension
  1. Tez No: 203965
  2. Yazar: BÜLENT UYGUNGELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. SERHAT İÇAĞASIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Esansiyel hipertansiyon, kan basıncının normalden yüksek olmasıdır vehipertansiyonu yapan neden bulunamaz. Esansiyel hipertansiyonda etkensaptanamamakla birlikte; stres, obezite, sigara, alkol kullanımı, tuzlu diyet, genetikyatkınlık, cinsiyet, yaş ve ırk gibi faktörler hipertansiyona yol açabilir.Hipertansiyon ve obezite aterosklerozun majör değiştirilebilir riskfaktörlerindendir. Son yıllarda deneysel ve insan çalışmaları; hipertansiyon ilesistemik inflamasyon ve endotel disfonksiyonu arasında ilişki olduğunu göstermiştir.Ayrıca inflamasyonun belirteci olan yüksek duyarlılıklı c-reaktif protein (hs-CRP)'nin ateroskleroz gelişiminde direkt rolü olabileceği de ileri sürülmüştür.Adiponektin ise; adipoz dokudan salınan, aterosklerozdan koruyan ve gerileten,antiinflamatuar bir sitokindir.Biz bu çalışmamızda, esansiyel hipertansiyonda serum adiponektindüzeylerini saptadık ve bu sonuçların hs-CRP, mikroalbüminüri ve biyokimyasalparametrelerle ilişkisini araştırdık.Haziran 2006 ? Mart 2007 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi TıpFakültesi Genel Dahiliye Polikliniğine başvuran 48 esansiyel hipertansiyonu olan(obez hipertansif 24, non-obez hipertansif 24) hasta, kontrol grubu olarak da 32sağlıklı (obez normotansif 16, non-obez normotansif 16) olgu çalışmaya alındı.Olgulardan sözel olarak izin alındı, sistemik fizik muayeneleri yapıldı,demografik özellikleri ve vücut kitle indeksleri (VKİ), bel çevresi ölçümlerikaydedildi. Rutin kan biyokimyasına ilaveten; hs-CRP, mikroalbüminüri veadiponektin düzeylerine bakıldı. Adiponektin, ELISA yöntemi ile çalışıldı.Veriler, Mann Whitney U testi, Khi-kare testi, Korelasyon Analizi ve İkinokta arasındaki farkın önemlilik testi ile değerlendirildi.Ortalama adiponektin düzeyi non-obez hipertansif grupta 9,82 ± 2,87 ?g/mLve non-obez normotansif sağlıklı grupta 16,74 ± 4,71 ?g/mL bulundu.
Özet (Çeviri)
Essential hypertension is blood pressure that is consistently higher thannormal when no cause for the high blood pressure can be found. There are noidentifiable causes of essential hypertension, but there are several factors that canincrease blood pressure, such as stress, obesity, smoking, alcohol use, a diet high insalt, heredity, gender, age and race.Hypertension and obesity are major changeable risk factor in atherosclerosis.Recent experimental and human studies have shown that hypertension is associatedwith systemic inflammation, and endothelial dysfunction. In addition to being amarker of inflammation, recent evidence suggests that high sensitivity c-reactiveprotein (hs-CRP) may participate directly in the development of atherosclerosis.Adiponectin which is secreted from adipose tissue, is an anti-inflammatory cytokinewith a regressive and protective effect on atherosclerosis.In the present study, we examined serum adiponectin levels in essentialhypertension, and investigated relationship between adiponectin levels and hs-CRP,microalbuminuria, and biochemical parameters in essential hypertension.Included were 48 essential hypertension (obese hypertensive 24, non-obesehypertensive 24) patients who presented in the Cumhuriyet University Faculty ofMedicine Internal Diseases Polyclinic between June 2006 and March 2007, as wellas 32 healthy (obese normotensive 16, non-obese normotensive 16) individuals.Oral consent was obtained, physical examinations were conducted anddemographical characteristics and body mass index (BMI), waist circumference,were recorded. In addition to routine blood chemistry, hs-CRP, microalbuminuria,and adiponectin levels were noted.