Populasyonda Anjiotensin Converting Enzim (ACE) İnsersiyon/Delesyon (I/D) gen polimorfizmi ve allel sıklığı
Angiotensin Converting Enzyme Insertion/Deletion (I/D) gene polymorphism and allele frequency in population
  1. Tez No: 203966
  2. Yazar: MALİK EJDER YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZTÜRK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Anjiotensin Konverting Enzim (ACE), başta Renin-Anjiotensin-Aldesteron sistemi (RAAS) olmak üzere bir çok fizyolojik veya metabolik olayda doğrudan ya da dolaylı etkisi olan bir ekzopeptidazdır. Anjiotensin 1'i vazoaktif ve aldesteron stimülan bir peptid olan Anjiotensin 2'ye dönüştürür ve bradikinin'i kinin yıkım ürünlerine parçalar. Anjiotensin 2 ve bradikinin kardiyovazküler sistem üzerine multipl akut ve kronik etkileri olan güçlü vazoaktif moleküllerdir. İlki güçlü bir vazokonstrüktör, ikincisi ise güçlü bir vazodilatatördür. ACE'in bu özellikleri onu hipertansiyonda, kalp yetmezliğinde, tip 2 diabette ve diabetik nefropati tedavisinde ideal bir hedef haline getirmiştir. İki önemli kardiyovazküler hormonal düzenleyici sistem [Renin Anjiotensin Aldosteron Sistemi (RAAS) ve Kallikrein Kinin Sistemi] üzerindeki yaşamsal rolü nedeniyle ACE kardiyovazküler yapı ve fonksiyonda önemli bir etkiye sahiptir. ACE I/D gen polimorfizminin (II,ID,DD) hipertansiyon, kalp yetmezliği, myokardial infarktüs, diabet, diabetik nefropati ve kanser gibi bir çok hastalıkta hastalığın oluşma riski, şiddeti, seyri ve tedaviye yanıtını etkilediğine dair çalışmalar vardır. Bu çalışmada, Sivas ve çevresinde ACE insersiyon/delesyon (I/D) gen polimorfizmi oranlarını ve allel sıklığını belirlemeyi amaçladık.Test edilen olgularda DD genotipi %32.5, ID genotipi %53.5 ve II genotipi %14 olarak bulundu (D allel frekansı 0.59, I allel frekansı 0.41). Sonuç olarak, Sivas'ta ACE I/D gen polimorfizmi dağılımı ve allel sıklığının Türkiye ve diğer Avrupa ülkeleriyle uyumlu olduğunu tespit ettik.Anahtar Sözcükler : ACE, İnsersiyon, Delesyon, polimorfizm, RAAS.
Özet (Çeviri)
With its pivotal role in the Renin-Angiotensin-Aldesteron System (RAAS), Angiotensin Converting Enzym is an exopeptidase that has an effect in many physiological or metabolic events as a direct or indirect. It catalyzes the conversion of angiotensin I to angiotensin II (vasoactive and aldosterone-stimulating peptide)and the breakdown of bradykinin to kinin degradation products. Angiotensin II and bradykinin are powerful vasoactive molecules with multiple acute and chronic effects on the cardiovascular system. The first is a potent vasoconstrictor and the other is a potent vasodilatatör. These two actions of ACE make it an ideal target in the treatment of conditions such as high blood pressure, heart failure, diabetic nephropathy and type 2 diabetes mellitus. With its main role in two important cardiovascular hormonal regulatory systems [Renin-Angiotensin Aldosterone System (RAAS) and Kallikrein-Kinin System], ACE has an important impact on cardiovascular structure and function. There are a lot of research and report about the effect of ACE I/D gene polymorphism on risk, prognosis and reaction to treatment of many diseases such as hypertension, hearth failure, myocardial infarct, diabetes, diabetic nephropathy and cancer. In this study, we aimed to detect the ranges of ACE I/D gene polymorphism and allele frequencies in Sivas and its peripheric regions.The DD genotype was found in 32.5%, ID genotype in 53.5%, and II genotype in 14% of the subjects tested. The frequency of D allele was 0.59 and I allele was 0.41. In conclusion, the distribution of ACE I/D polymorphism and allele frequencies in Sivas were not significiantly different from Turkey and the other European countries.Keywords : ACE, Insertion, Deletion, polymorphism, RAAS.