Tip 2 diyabetli hastalarda DNA glikasyonu ve DNA glikasyonu üzerine b1 vitamininin etkilerinin diyabetik nefropatili hastalarda incelenmesi
Dna glycation in patients with type 2 diabetes mellitus and the effect of vitamin b1 on DNA glycation in patients with diabetic nephropathy
- Tez No: 203967
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN BURÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İleri glikasyon sürecinin diabetes mellitusta, komplikasyonların gelişiminde önemli rol oynadığı bilinmektedir. Bu konuda yapılmış araştırmalarda daha çok protein glikasyonu çalışılmıştır. DNA glikasyonu konusunda ise sınırlı sayıda çalışmalar mevcuttur. Bu tez çalışmasında öncelikle diabetes mellitusda DNA glikasyonunda artış olup olmadığı, ayrıca son yıllarda glikasyonu engellenmesi üzerine çalışmalar yapılan vitamin B6 ve vitamin B1 türevlerinin glikasyon üzerindeki etkileri araştırıldı. Çalışmada tip 2 diyabetli hastalar (n=31) nefropatisi olan (n=17) ve olmayan grup (n=14) olarak iki gruba ayrıldı. Sağlıklı kontrol (n=30) oluşturuldu. Tüm gruplardan alınan tam kan örneklerinde HbA1c ve TPP ve PLP vitamin düzeyleri, plazmada glukoz, trigliserid, kolesterol, C-peptid ve insülin düzeyleri ile lökosit DNA'sında glikasyon düzeyi ölçüldü. Nefropatili hastalar B1+B6 vitamini verilen (n=6) ve B6 verilen grup (n=11) olarak randomize edildi. Vitaminler 250 mg/gün dozunda 5 ay süreyle verilerek süre sonunda analizler tekrarlandı. DNA-AGE değerinin diyabetik hasta grubunda kontrol grubuna göre yüksek olduğu (p< 0,022) saptandı. Kontrol grubunda DNA-AGE değeri ile plazma PLP düzeyi arasında negatif korelasyon bulunduğu saptandı. (r = -0,606, p< 0,05) Nefropatili hastalarda B1 + B6 kullanımına bağlı olarak DNA-AGE değerinin azaldığı (p< 0,05); sadece B6 vitamini kullanımının DNA-AGE değerini etkilemediği görülmüştür.Her iki vitaminin kullanımının da plazma C-peptid düzeylerini artırdığı saptandı. Bu bulgular, lökosit DNA'sında diyabette AGE oluşumunun arttığını ve B6 vitamininin DNA molekülünü glikasyona karşı koruduğunu, B1 ve B6 vitaminlerinin kombine kullanımlarının daha etkili olduğu; ayrıca vitaminlerin nefropatili hastalarda C-peptid düzeylerini artırdığı göstermektedir.Çalışma, birçok bulgunun ilk defa saptanması yönünden önem taşımaktadır.Anahtar Kelimeler : Diyabet, Diyabetik nefropati, DNA glikasyonu, B1 vitamini, B6 vitamini
Özet (Çeviri)
It is known that advanced glycation plays an important role in the progression of diabetic complications. Although several studies have been done related to protein glycation, studies on DNA glycation is limited. The aim of this study is primarily to investigate DNA glycation in diabetes mellitus and to observe the effects of vitamins B1 and B6. Patients with diabetes (n=31) were divided into two groups as patients with nephropathy (n=17) and without nephropathy (n=14). Healhty control group was recruited (n=30). In all groups, DNA glycation was measured in DNA isolated from leukocytes. HbA1c, TPP and PLP levels were determined in whole blood; glucose, triglycerides, cholesterol, C-peptide and insülin levels in plasma. Patients with nephropathy were further divided into two groups and were administered either B1+B6 (n=6) or B6 (n=11) vitamins. All the measurements were repeated after five months of vitamin administration period.