Türkiye'de yaşayan renal replasman tedavisindeki diabetik nefropatili hastalarda angiotensin dönüştürücü enzim insersiyon/delesyon gen polimorfizmi ile Diabetes Mellitüs'e bağlı hedef organ .....
Association analysis of apolymorphism of the ACE gene with and stage renal disease diabetic patients on various modes of renal replacement therapy in Turkish patients
  1. Tez No: 88413
  2. Yazar: SEHER RAHİME KEBAPÇIOĞLU TÜRKOĞULLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL AKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Üroloji, Nephrology, Urology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Farklı ırk ve etnik gruplar arasında anjiotensin dönüştürücü enzim (ACE) insersiyon/delesyon (I/D) gen polimorfizmi ile esansiyel hipertansiyon ve son dönem diabetik nefropati arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalarda çelişkili sonuçlar mevcuttur. Çalışmamızda renal replasman tedavisi (RRT)' indeki son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) olan diabetik hastalarda ACE I/D gen polimorfizmi ve ACE gen polimorfizminin diabetik komplikasyonlarla ilişkisini araştırdık. Hemodiyaliz veya sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD,CAPD) tedavisi alan 90 diabetik hastası ile 38 diabetik olmayan son dönem böbrek yetmezliği hastası ve birinci derece akrabalarında hipertansiyon ve diabet öyküsü olmayan 36 sağlıklı kontrol, çalışmamıza dahil edildi. Çalışma ve kontrol grupları yaş olarak eşleştirilmiş fakat cinsiyet olarak eşleşmemişti. ACE I/D gen polimorfizmi polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlendi. Çalışma ve kontrol gruplarında akciğer grafisi, elektrokardiyografi, tam kan sayımı ile rutin biyokimyasal tetkikler yapıldı. Hastaların sistolik ve diastolik kan basınçları ölçüldü. Bütün diabetik hastalarda ve hipertansif hastalarda fundoskopik inceleme yapıldı. Diabetik SDBY' ligi olan hasta grubunda tip I ve tip II diabet prevalansı sırası ile %40 ve %60 idi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The results of studies conducted among different ethnic groups regarding the relationship between the angiotensin converting enzyme (ACE) insertion/deletion ( I/D ) gene polymorphism and essential hypertension and end stage diabetic nephropathy are controversial. In our study, we investigated the prevelence of ACE gene polymorphism and its relationship with diabetic complications among end-stage renal disease (ESRD) diabetic patients on various modes of renal replacement therapy. Ninety diabetic ESRD patients on chronic hemodialysis or continuous ambulatory peritoneal dialysis ( CAPD ) program, 38 non-diabetic ESRD patients and 36 healthy controls without history of diabetes and hypertension in their first-degree relatives were included in our study. The study and control groups were aged-matched but gender unmatched. ACE I/D gene polymorphism were detected by polymerase chain reaction. In both study and control groups chest X-ray, electrocardiography, complete blood count and routine blood tests were analysed. Systolic and diastolic blood pressures were also recorded. Fundoscopic examination were performed for all diabetic and hypertensive patients. In diabetic ESRD group, the prevelance of type I diabetes and type II diabetes were 40% and 60%, respectively. The mean age of diabetic type II ESRD patients was significantly higher when compared to type I diabetic patients (65 ±1.0 years vs 46 ± 2.8 years, P< 0.001). There was no difference in gender, body mass index, fasting blood glucose and triglyceride level between the type I and type II diabetic ESRD patients. The serum total cholesterol level was significantly higher in type II diabetic patients compared to type I diabetics (189.2 ± 7.4 mg/dl vs 177.0 ± 7.6 mg/dl, PO.0001).