Estetik kapaklı (Self Ligating) braketlerde farklı braket tel kombinasyonları ile ortaya çıkan sürtünme kuvvetlerinin incelenmesi
Evaluation of friction of esthetic Self-Ligating brackets in different bracket-archwire combinations
- Tez No: 204000
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ FIRATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde estetik braketlerin kullanımı hastaların estetik ihtiyaçlarından dolayı artmakta, ancak estetik braket kullanımı olumsuz sürtünme özelliklerinden dolayı tedaviyi zorlaştırmaktadır. Son zamanlarda üretilen kapaklı estetik braketlerle sürtünme özellikleri iyileştirilmeye çalışılmıştır. Bu braketlerin sürtünme özellikleri ile ilgili yayınlar henüz sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı iki pasif kapaklı estetik braket (Opal, Ultradent Inc.,Germany and Damon 3, SDS Ormco, Glendora Califf), bir aktif kapaklı estetik braket (Oyster, Gestenco Int., Göthenburg, Sweden) , konvansiyonel paslanmaz çelik braket (Mini Taurus, RMO, Denver, Colorado), kompozit braket (Esthetys Classic, RMO,Denver,Colorado) ve seramik braketin (Signature III, RMO,Denver,Colorado) oluşturdukları statik sürtünme kuvvetlerini ölçmek ve karşılaştırmaktır. Dört farklı ark teli boyutu ve materyali kullanılmıştır (0.014-inç ve 0.016 x 0.022-inç nikel titanyum, 0.018-inç ve 0.019 x 0.025-inç paslanmaz çelik tel). Braketler preforme jig yardımıyla hizalanarak alüminyum plaklara tespit edilmiştir. Statik sürtüme kuvvetlerini ölçebilmek için deneyler Shimadzu Üniversal Test Cihazı yapılmıştır. Teller braketlerin içinden 1 mm/dak hızla 2 dakika boyunca dik yönde çekilmiştir. 24 braket-ark teli kombinasyonunun her biri için deney yeni numunelerle 10'ar kez tekrarlanmıştır. Statik sürtünme kuvveti, Trapezium2 yazılımında ki grafik üzerindeki eğrinin ilk tepe noktası olarak alınmıştır. Veriler Kruskal Wallis ve Dunn's çoklu karşılaştıma testleri kullanılarak istatistiksel olarak incelenmiştir. Seramik braketlerin tüm braketler içinde en yüksek sürtünme değerleri gösterdiği bulunmuştur. Kapaklı estetik braketler diğer konvansiyonel braket tiplerine göre anlamlı olarak daha düşük statik sürtünme kuvveti değerleri göstermişlerdir. Ark teli kalınlığı arttıkça, aktif kapaklı estetik Oyster braketi, pasif kapaklı estetik Opal ve Damon 3 braketlerinden daha yüksek statik sürtünme değerleri göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Usage of esthetic brackets is becoming widespread as the esthetic demands of patients increases. But orthodontic treatment is getting harder due to the frictional characteristics of esthetic brackets. Recently esthetic self ligating brackets are manufactured to improve frictional characteristics. The literature on frictional characteristics of these brackets is limited. The aim of this study is to measure and compare the static frictional forces generated between two passive (Opal, Ultradent, Germany and Damon 3, SDS Ormco, Glendora Califf), one active esthetic self ligating (Oyster, Gestenco, Göthenburg, Sweden), conventional stainless steel (Mini Taurus, RMO, Denver, Colorado), composite (Esthetys Classic, RMO, Denver, Colorado) and ceramic brackets (Signature III, RMO, Denver, Colorado). Four different archwire size and materials were used. (0.014-inch and 0.016x0.022-inch nickel titanium, 0.018-inch and 0.019x0.025-inch stainless steel wires). The brackets were mounted on aluminium plates and aligned by preformed jig. The wires were drawn vertically through the brackets at a speed of 1 mm/min for 2 minutes. Shimadzu universal testing machine was used to assess the static frictional forces. Each of 24 bracket-arch wire combinations was tested 10 times with new samples. Static frictional forces were established from initial peak of the graphic in the Trapezium2 software. Data were statistically analyzed using Krusal Wallis and Dunn?s multiple comparison tests. Ceramic brackets showed the highest frictional forces. Esthetic self-ligating brackets demonstrated significantly lower static frictional forces than other types of conventional brackets. Active self-ligating bracket Oyster showed higher frictional forces than passive self-ligating brackets Opal and Damon 3 as wire size increased.