Farklı kapaklı braket tipleri ve konvansiyonel braketlerle farklı ark teli kombinasyonlarının sürtünme kuvveti bakımından karşılaştırılması
A comparative of frictional resiistances in conbinations different self-ligating brackets and convantionel brackets with ortodontic archwires
- Tez No: 493252
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNAZ MARŞAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, dört farklı labial braket ile üç farklı ark teli arasında oluşan sürtünme kuvvetini 0o, 5o ve 10o açılanmalarda değerlendirmektir. Bu amaçla çalışmada 0,018x0,025 inç slot boyutunda Avex CX, Avex MX, Inovation C ve Inovation R sağ üst kanin braketleri ile, 0,017x0,025 inç boyutundaki paslanmaz çelik, nikel titanyum ve beta titanyum teller farklı kombinasyonlarda kuru ortamda sürtünme testi cihazında değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulguları değerlendirildiğinde, tüm kombinasyonlarda açılanma arttıkça oluşan sürtünme direçlerinde de artış gözlenmiştir. En yüksek sürtünme direnci Avex CX konvansiyonel seramik brakti ile TMA tel kombinasyonu arasında 10 derece açılanmada meydana gelmiştir. Kinetik sürtünme direnci değerlerinin statik sürtünme direnci değerlerinden daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Kapaklı estetik ve metal, konvansiyonel estetik ve metal braketler ile SS, TMA ve NiTi tellerde sürtünme dirençleri değerlendirildiğinde en yüksek sürtünme direnci TMA tellerde meydana gelmiştir. Estetik kapaklı braketler metal kapaklı braketler ile karşılaştırıldığında daha düşük sürtünme direnci oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the frictional force between the four different labial brackets and three different artefacts at 0o, 5o and 10o angles. For this purpose, 0,018x0,025 inch slot size Avex CX, Avex MX, Inovation C and Inovation R right upper bracket brackets and stainless steel, nickel titanium and beta titanium wires of 0.017x0.025 inch size were evaluated in the dry friction test device in different combinations . When the findings of the study were evaluated, there was an increase in friction resistance as the angulation increased in all combinations. The highest frictional resistance Avex CX had a 10 degree angle between the conventional ceramic bracket and the TMA wire combination. Kinetic friction resistance values were found to be lower than static friction resistance values. When the frictional resistances of SS, TMA and NiTi wires are evaluated with capped aesthetics and metal, conventional aesthetic and metal brackets, the highest friction resistance is found in TMA wires. Aesthetic cover brackets have been found to provide lower friction resistance compared to metal cover brackets.