Dışa kapalı konut yerleşimlerinde kullanıcı memnuniyeti değerlendirilmesi: Konya örneği
Evaluation of user satisfaction in gated communities: Konya example
  1. Tez No: 921561
  2. Yazar: SİMGE YARAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL HATİPOĞLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Konut, tarih boyunca insanların yaşam tarzlarını, davranışlarını ve sosyal ilişkilerini belirleyen önemli bir unsur olmuştur. Toplum yapısında gerçekleşen ekonomik, sosyal ve siyasal değişimlerin etkisiyle, konut kavramı sürekli bir yenilenme, evrim ve dönüşüm sürecine girmiştir. 18. yüzyılın ortalarından itibaren gerçekleşen Sanayi Devrimi, sosyal tabakaların ayrışmasına yol açmış ve bu durum, konut alanlarının çeşitlenmesini beraberinde getirmiştir. Sanayi Devrimi'nin oluşturduğu ekonomik dönüşümlerle birlikte, iletişim, ulaşım ve erişim teknolojilerindeki ilerlemeler banliyöleşme eğilimlerini ortaya çıkarmış; bu süreç, kentlerde mekânsal ayrışma ve sosyal kopuşlara neden olmuş, dışa kapalı yerleşim birimlerinin temelini atmıştır. Dışa kapalı yerleşim alanları, sınırlandırıcı öğelerle çevrili, kendi kurallarıyla yönetilen ve çeşitli sosyal olanaklar sunan yaşam alanlarıdır. Başlangıçta orta gelir grubuna yönelik tasarlanan bu yapılar, zamanla üst gelir gruplarına hitap etmeye başlamış ve kent çeperlerinden şehir merkezine doğru yayılmıştır. Bu yerleşimler, izole, kendi kendine yeten ve güvenlik odaklı bir yaşam alanı oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma kapsamında; dışa kapalı konut alanları ele alınmış ve bu yerleşimlerdeki kullanıcı memnuniyeti değerlendirilmiştir. Çalışma alanı olarak Konya ilinde yer alan ve son yıllarda kullanıcılar tarafından popülerliği artan iki farklı dışa kapalı yerleşim alanı seçilmiştir. Çalışma alanlarında kullanıcılar fiziksel mekân özellikleri, konfor koşulları, konut estetik algısı, konut ve çevresinin planlanması, ekonomik faktörler, sunulan aktivite ve kamusal alanlar, erişilebilirlik, sosyal etkileşim ve komşuluk ilişkileri hakkında bir kullanıcı memnuniyeti anketiyle uygulama yapılmıştır. 247 kullanıcıyla anket gerçekleştirilmiş; bilgiler analiz edilerek elde edilen bulgular istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, housing has been an important element that determines people's lifestyles, behaviors and social relations. Under the influence of economic, social and political changes in the social structure, the concept of housing has undergone a continuous process of renewal, evolution and transformation. Since the mid-18th century, the Industrial Revolution has led to the differentiation of social strata, which in turn has led to the diversification of housing areas. Along with the economic transformations brought about by the Industrial Revolution, advances in communication, transportation and access technologies have led to suburbanization trends; this process has caused spatial segregation and social ruptures in cities and laid the foundation for gated communities. Enclosed residential areas are living spaces surrounded by limiting elements, governed by their own rules and offering various social amenities. Initially designed for the middle-income group, these structures have gradually started to appeal to upper-income groups and have spread from the city periphery to the city center. These settlements aim to create an isolated, self-sufficient and security-oriented living space. Within the scope of this study; gated communities are discussed and user satisfaction in these settlements is evaluated. Two different gated communities in Konya province, which have become increasingly popular with users in recent years, were selected as the study area. In the study areas, a user satisfaction survey was conducted on physical space characteristics, comfort conditions, aesthetic perception of housing, planning of housing and its surroundings, economic factors, activities and public spaces, accessibility, social interaction and neighborhood relations. 247 users were surveyed; the information was analyzed and the findings were statistically evaluated.