İstanbul'da Fatih bölgesinde menarş yaşını etkileyen faktörler
Factors affecting menarcheal age in Fatih district of Istanbul city
  1. Tez No: 204004
  2. Yazar: NURVER TURFANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İstanbul ili Fatih ilçesi ilköğretim okullarında ortalama menarş yaşını belirlemek için 1000 kız öğrenciye 65 soruluk anket formu dağıtılmıştır. Ancak 620 anket geri toplanabilmiş, çalışmamızın amacına yönelik soruların doldurulmuş olduğu 558 anket araştırmamız kapsamına alınmıştır. Elde edilen sonuçlar bilgisayar ortamında excel'e kaydedilmiş, veriler kodlanarak SPSS'te korelasyon, t-testi, deskriptif analiz ve anova yöntemleri ile değerlendirilmiştir.Menarş tarihinin en sık Haziran ayına rastladığı (%30) saptanmıştır.Öğrencilerin yaş ortalaması 15.59±1.9, menarş yaşı ortalaması ise 12.62±1.1 bulunmuştur. Annelerin menarş yaşı ortalaması 13.33±1.59 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
A survey consisting of 65 questions was distributed to 558 female students in primary schools of Fatih district in Istanbul City to determine the mean menarcheal age and factors affecting it.The mean age of the students was found to be 15.59±1.9 years and the mean menarcheal age was found to be 12.62±1.1 years. The mean menarcheal age of the mothers? was 13.33±1.59 years.