Profilaktik amaçla kullanılan topikal florürün titanyum bazlı tellerin yüzey özellikleri ve sürtünme kuvvetlerine olan etkilerinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro evaluation of effect of prophylactic topical flourides on surface changes and friction forces of titanium based orthodontic wires
  1. Tez No: 204009
  2. Yazar: İREM SAKARYA AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ FIRATLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı ortodontik tedavi sırasında ağız hijyeninin sağlanmasında kullanılan sodyum florür (NaF), asidüle fosfat florür (APF) ve kalay florürün, ortodontik tedavide kullanılan tellerin sürtünme dirençlerine olan etkilerini in vitro olarak incelemek ve tellerin florürlü ajanlara maruz kaldıktan sonra yüzey özelliklerinde meydana gelen değişiklikleri atomik kuvvet mikroskopi yüzey analiz tekniği ile incelemektir. Farklı florür solüsyonlarının ortodontik tedavi sırasında kullanılan ark tellerinin yüzey özellikleri ve sürtünme kuvvetlerine olan etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla; APF jeli, nötral NaF, asidik NaF, kalay florür ve kontrol grubu olarak da yapay tükürük solüsyonu kullanılmıştır. Bu solüsyonların etkilerini incelemek amacıyla süper elastik nikel titanyum, beta titanyum, iyon kaplı beta titanyum ve paslanmaz çelik teller kullanılmıştır. Teller etüvde 90 gün süre boyunca yapay tükürük içerisinde 370C'de bekletilmiştir. Bu süre içerisinde tellere florür solüsyonları uygulanmıştır. Daha sonra sürtünme deneyleri yapılmış ve yüzey pürüzlülüğü değerlendirmesi amacıyla atomik kuvvet mikroskopisi ile analiz yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucu elde edilen sürtünme kuvveti ve yüzey pürüzlülük değerleri solüsyon gruplarına ve tel gruplarına göre değerlendirilmiş ve bu değerler ve aralarındaki ilişki, istatistiksel analiz ile incelenmiştir. Sonuçlar tel materyali açısından incelendiğinde, en yüksek sürtünme kuvveti değerlerinin tüm solüsyonlarda beta titanyum grubunda, solüsyon açısından incelendiğinde ise tüm tel gruplarında kalay florür solüsyonunda olduğu görülmüştür. Yüzey pürüzlülüğü tüm solüsyon gruplarında en yüksek iyon kaplı beta titanyum telinde ve tüm tellerde ise en yüksek kalay florür ve asidik sodyum florür solüsyon gruplarında bulunmuştur. Ortodontik tedavi sırasında florürlü ajan seçiminde ağızda bulunan ark teli göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effects of sodium flouride (NaF), acidulated phosphate fluoride (APF) and stannous fluoride solutions on frictional forces and surface changes of titanium based orthodontic wires. APF gel, neutral NaF, acidic NaF, stannous fluoride and artifical saliva as the control group were used in order to determine the effects of various concentrations and pH levels. Superelastic nickel titanium, beta titanium, ion coated beta titanium and stainless steel arch wires were used in this study. The arch wires were stored in artifical saliva solution, in a 37 ºC incubator for 90 days. During this period, flouride solutions were applied to the wires. Friction force tests were conducted and surface roughness of the wires were evaluated using atomic force microscopy. Friction forces and surface roughness values were analyzed in terms of solution and wire types. Results were evaluated using statistical analyses. The highest friction force was observed in beta titanium wires in all solutions. Stannous fluoride solution was also showed the highest friction force value in all wire groups. Surface roughness values were significantly higher in stannous fluoride and asidic flouride solution groups. The arch wire material must be taken into consideration when using flouride solutions during orthodontic treatment.