Kordon kanı hücrelerinin saklanması
Banking of cord blood mononuclear cells
  1. Tez No: 204008
  2. Yazar: ÖZLEM TUĞÇE ÇİLİNGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞYÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hematoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Hematology, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hematopoetik kök hücre nakilleri birçok hematolojik ve genetik bozukluklarda tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kordon kanının kolay elde edilebilir olmasının yanında diğer kök hücre kaynaklarına oranla daha fazla sayıda öncül hücre içerdiğinin belirlenmesi ile daha değerli bir kaynak haline gelmiştir. Kordon kanında bulunan ilkel kök hücrelerin nakillerde yerleşim ve çoğalma yetenekleri fazladır. Bu özellikleri sayesinde kordon kanı kök hücre nakillerinde GvHD (Graft-versus-host-disease) riski azalmaktadır.Çeşitli hastalıkların tedavisinde uygulayabilmek amacı ile kök hücrelerin saklanarak sürekli bir kök hücre bankasında toplanması fikri giderek yaygın hale gelmektedir. Saklanma sırasında hücre kaybının en aza indirilmesi için kullanılan metotların geliştirilmesi gerekmektedir. Bu amaç doğrultusunda yaptığımız çalışmada gönüllü vericilerden alınan kordon kanlarına farklı saklama yöntemleri uygulanarak karşılaştırma yapıldı.Dondurma öncesi ve sonrasında trypan blue boyama yöntemi ile hücre canlılığındaki, akım sitometri tekniği kullanılarak CD34+ hücre oranındaki, ışık mikroskobu kullanarak morfolojide meydana gelen farklılıklar belirlendi.Elde ettiğimiz bulgular sonucunda, dondurma öncesi ve sonrasında CD45+, CD34+, CD34+/45+ hücre oranlarında anlamlı düşüşler gözlendi. İstatistiksel değerlendirmelerde, uygulanan iki farklı vitrifikasyon metodu ile elde edilen sonuçlar arasında anlamlı bir fark görülmedi. Yapılan ışık mikroskobi değerlendirmelerinde ise hücrelerin dondurma sonrasında membran yapılarının bozulduğu, hücrelerde şişmeler oluştuğu ve hücre kümeleri meydana geldiği görüldü.
Özet (Çeviri)
The transplantation of hematopoietic stem cells are using as a treatment of hematologic and genetic disorders. When it is identificated that cord blood is more easy to obtain and containing more progenitor cells than other stem cell sources, it became a more valuable source. The engraftment and proliferation abilities of primitive stem cells, which are in cord blood, are excess. Because of these features, the risk of GvHD (Graft-versus-host-disease) is reduced by transplantation of cord blood stem cells.The idea of protection of stem cells in a cord blood bank for treatment of various diseases, becomes more widespread. The methods when used during the protection, must be developed for minimizing the risk of cell lost. For our purpose, we made comparation by using different protection methods for the cord blood stem cells, during the experiments.Before and after the freezing process, cell viabilities with trypan blue dye technic, differences in CD34+ cells ratio with flow cytometry technic and, differences in morphology with light microscope had been defined.According to our experiment results, CD45+, CD34+ and CD34+/45+ cell ratios significantly decreased after the vitrification. But there is no significant differences between 2 different vitrification method, we used. In the light microscopy analysis, cell membran structures have damaged, cells have seen like swell and cells come together and have seen attaching.