Streptozotosin ile diyabet oluşturulan farelerde selenyum ve taurinin pankreas üzerine etkisinin ışık ve elektron mikroskopik düzeyde incelenmesi
Evaluating the effects of selenium and taurin on pancreas in streptozotoscin induced diabetic mice by light and electron microscopy
- Tez No: 204016
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDAGÜL CANBERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Antioksidanların çeşitli dokularda oluşan dejenerasyonlara karşı iyileştirici etkisi ile ilgili çeşitli çalışmalar olmasına karşın, diyabetle oluşturulmuş hasarın iyileştirilmesi üzerine sınırlı sayıda çalışmalar bulunmaktadır.Çalışmamızda antioksidanlardan olan ve hipoglisemik etkiye sahip selenyum ve taurin uygulamasının streptozotosin ile deneysel diyabet oluşturulmuş Balb/c farelerin pankreas dokusunda meydana gelen dejenerasyonlara karşı koruyucu etkilerini ışık ve elektron mikroskobik düzeyde incelemeyi amaçladık. İntraperitoneal olarak verilen selenyum ve taurinin tek tek ve birlikte uygulandığı gruplar kontrol ve diyabet gruplarıyla karşılaştırıldı. Kontrol ve diyabet dışındaki tüm gruplara antioksidan uygulaması diyabet oluşturulmasından 1 hafta önce başlandı ve diyabetin oluşturulmasından sonraki bir hafta boyunca da devam edildi. Deney sonunda tüm grupların kan glikoz seviyesi ölçülerek bu maddelerin kan glikozu üzerine etkisine bakıldı. Buna göre her ikisinin birlikte uygulandığı grupta kan glikoz seviyesinde istatistiksel açıdan anlamlı bir düşüş olduğu görüldü. Deney bitiminde tüm hayvanlar sakrifiye edilerek pankreas doku örnekleri gerekli tespitler, rutin takipler ve boyamalar yapılarak morfolojik açıdan incelendi. Çalışmamızda selenyum verilen grubun Langerhans adacığı A hücrelerinin daha çok sayıda, aktif ve uzantılı oldukları görülürken; B hücrelerinde belirgin vakuolizasyon, hücre organellerinde dejeneratif yapı bozuklukları gözlendi. Taurin verilen grupta A hücreleri bol salgı granülleri ve normal yapıda hücre organelleri ile izlenirken; B hücrelerinde bol vakuoller ile birlikte az sayıda salgı granülleri dikkati çekti. Her ikisinin birlikte uygulandığı diyabetik grupta ise A ve B hücrelerinin çok sayıda salgı granülleri ile normale yakın hücre organellerine sahip olduğu görüldü.Çalışmamızda deneysel diyabet öncesi ve sonrası selenyum ve taurinin birlikte uygulanması ile diyabet sonucunda oluşan hasarlanmış pankreatik dokuya kısmen olumlu etki yapabileceği ve diyabetin korunmasında kullanılabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
The encouraging effects of antioxidants on various tissues have been extensively studied; however studies about the healing properties of these agents in injury associated with diabetes are relatively few.We aimed to evaluate the preventive effects of selenium and taurin, which are known to have hypoglycemic properties, on pancreatic tissue of streptozotocin induced diabetic Balb/c mice by light and electron microscopy. The agents were administered intraperitoneally and the effects were assessed among individual and combined administration groups compared to diabetic and control mice. Antioxidants were administered 1 week prior to diabetes induction and maintained during the week of post diabetes. At the end of the treatment period, blood glucose concentrations were measured to evaluate the effects of these agents on blood glucose levels and significant decrease in blood glucose in combination group. All animals were sacrificed and pancreatic tissues were fixed, processed and stained for morphological evaluation. Numerous and active A cells in Langerhans?s islets were seen in selenium group, while prominent vacuolization and degenerative structural changes in B cells were detected in this group. On the other hand, in taurin administered group, there were many secretory granules and relatively preserved organelles in A cells, but in B cells, numerous vacuoles and few secret granules were seen in selenium group. Abundant secret granules and relatively normal cellular organelles were noted in combination group.We concluded that combined use of selenium and taurine may exert partial protective effect on injured pancreatic tissue.