Asetaminofen ve lityum klorür'ün MDAH 2774 insan ovaryum tümör hücre kültürlerinde vinoralbin sitotoksisitesi üzerine etkileri.
The effects of lithium chloride and acetaminophen on vinorelbine cytotoxycity in MDAH-2774 human ovarian cancer cell line
  1. Tez No: 204017
  2. Yazar: SELAME NURAY ATILMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızda, mikrotübül inhibitörü olan Vinorelbin, duygu durum düzenleyici Lityum Klorür ve para-aminofenol türevi Parasetamol'ün ayrı ayrı ve bir arada kullanıldıklarında MDAH-2774 ovaryum tümörü hücre soyu üzerine etkileri iki ve üç boyutlu tümör hücre kültürü modelleri kullanılarak incelendi. Kültürde üç ilacın etkileri 24, 48, 72. saatlerde hücre çoğalması, hücre sitotokisitesi, hücre siklusu sentez fazı açısından değerlendirildi.Vinorelbin, iki ve üç boyutlu kültürlerde hücre çoğalmasını azaltıcı etki gösterdi ve hücre siklusu sentez fazı işaretlenmesinde azalma meydana getirdi.Lityum klorür, iki ve üç boyutlu kültürlerde hücre çoğalmasını azaltıcı etki gösterdi ve hücre siklusu sentez fazı işaretlenmesinde azalma meydana getirdi.Asetaminofen, iki ve üç boyutlu kültürlerde hücre çoğalmasını kontrol grubuna göre daha azaltıcı etki gösterse de diğer ilaç gruplarına göre arttırdı. Hücre siklusu sentez fazı işaretlenmesinde ise kontrol grubu ile asetaminofen arasında benzer etkiler görüldü.Kombinasyon gruplarında, ilaçların tek tek uygulamaları ile elde edilen bulgulardan çok farklı değildi.Sonuç olarak; vinorelbin, lityum klorür ve asetaminofen'in tek tek ve kombinasyonlarının MDAH-2774 ovaryum tümörü hücreleri üzerine etkileri iki ve üç boyutlu kültür modellerinde incelendiğinde, bu maddelerin hücre siklusunda, sentez fazındaki hücrelerin sayısını azalttığı, hücre proliferasyonunu önlediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of Vinorelbine as a microtubule inhibitory, LiCl as a mood stabilizing agent and para aminophenol derivated acetaminophen were investigated single and combined applications in monolayer and spheroid models with MDAH-2774 human ovarian cancer cell line. Drugs were evaluated in cell culture with respect to cell proliferation, cell cytotoxycity, synthesis phase of cell cycle in 24., 48., 72.h.Vinorelbine has diminished both cell proliferation and cell cycle synthesis phase indication in monolayer and spheroid cell cultures.Lithium chloride has diminished both cell proliferation and cell cycle synthesis phase indication in monolayer and spheroid cell cultures.Even acetaminophen has shown a decreasing effect in cell proliferation compared to control group in monolayer and spheroid cell cultures,this effect increased with respect to other drugs.Similar effects were observed in both control and acetaminophen groups in cell cycle synthesis phase indication.All combination groups wasn?t different from single usage in monolayer and spheroid cell cultures.As a result, the effects of vinorelbine, lithium chloride and acetaminophen were investigated in monolayer and spheroid MDAH-2774 human ovarian cancer cell line and a decrease in cell number in cell cycle synthesis phase, prevention of cell proliferation.