Osteointegre dental implant yapılmış hastalarda IL-1 ß genotipi ve düzeylerinin incelenmesi
The investigation of IL-1 ß genotype and levels on patients treated with osseointegrated dental implants
- Tez No: 204021
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÜNÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmamızda osteointegre dental implant kayıplarında interlökin-1ß (IL-1ß) +3953 gen polimorfizminin serum interlökin düzeyleri ve sigara içimiyle ilişkisini araştırmayı amaçladık. İmplant yapılan 56 olgu ve 40 sağlıklı kontrolde polimeraz zincirleme reaksiyonu, restriksiyon fragmanı uzunluk polimorfizmi ve agaroz jel elektroforezi teknikleri kullanılarak, IL-1ß+3953 polimorfizmleri araştırılmıştır. Serum örneklerinde IL-1ß seviyesi ELISA(EnzymeLinked Immuno Sorbent Assay)yöntemi ile saptanmıştır.Hasta grubunda implant öncesi ve sonrası yapılan ölçümlerde IL-1ß düzeyleri kontrol grubundan yüksek olmasına rağmen istatistiksel anlamlılık elde edilememiştir. IL-1ß+3953 genotip dağılımı hasta ve kontrol grubunda birbirine benzer olarak tespit edilmiştir. IL-1ß pozitif hasta grubunda yaş, plak indeksi, kanama indeksi, cep derinliği ve serum IL-1ß düzeylerinin arttığı, sigara içme ve implant kaybı oranının yükseldiği fakat istatistiksel anlamlılığa ulaşmadığı tespit edilmiştir (p>0,05). İmplant kaybı olan beş hastanın üçünde IL-1ß pozitif olduğu, hepsinin sigara kullandığı, implantların erken dönemde kaybedildiği, plak ve kanama indekslerinin ortalama değerlerden yüksek olduğu ve cep derinliklerinin normal sınırlar arasında olduğu görülmüştür.Sonuç olarak implant kaybında IL-1ß pozitif genotipe sahip olma ve sigara içiminin önemli bir etken olduğu izlenimi edinilmiş ancak olgu sayısının arttırılmasıyla istatistiksel anlamlılığa ulaşılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate the relationship between Interleukin-1ß (IL-1ß) +3953 gene polymorphism, the levels of this interleukin and smoking in osteointegrated dental implant loses. 56 implanted cases and 40 healthy control subjects were included; polymerase chain reaction, restriction fragment length polymorphism and agarose gel electrophoresis techniques were used and IL-1ß+3953 polymorphisms were investigated. Serum IL- 1ß levels were measured by ELISA (Enzyme Linked Immuno Sorbent Assay).Though there was an increment in IL-1ß levels in patient group than in control group, it was not statistically significant. IL-1ß+3953 genotype distributions were similar in both groups. There were not any staitstically significant relationship between age, plaque index, pocket deep size, serum IL-1ß levels smoking and level of implant loses in IL-1ß positive patient group (p>0,05). Three of the five patients that were having implant loss, were demonstrated as smoking, losing the implant earlier and having higher average plaque and bleeding indexes.As a result, we can hypothesize that being IL-1ß positive and smoking can be effective on implant losses, but the study group must be enlarged to comment by using statistically significant results.