Ortodontik non-osseointegre mini-implantlarin stabilitesinin rezonans frekans analizi ve torkmetre ile değerlendirilmesi
In-vivo evaluation of non-osseointegrating orthodontic mini-implant stability BY resonance frequency analysis and torquemeter
- Tez No: 399120
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı; tavşan tibia kemiğine çakılan 1.8 mm çaptaki ve 8 mm uzunluğundaki non-osseointegre ortodontik mini-implantların stabilitelerinde, zaman içinde yüklü ve yüksüz olarak meydana gelen değişikliklerin torkmetre ve rezonans frekans analizi(RFA) ile değerlendirilmesidir. Çalışmada 18 adet erişkin (12 aylık) erkek Yeni Zelanda tavşanı kullanılmıştır. Her tavşanın sol tibia kemiğine 4'er adet mini-implant, torkmetre ile çakma torkları ölçülerek uygulanmıştır. Bu mini-implantlardan 2'si yüklenmeden bırakılmış, diğer 2'si arasına 1N kuvvet uygulayacak şekilde nikel titanyum kapalı yaylar yerleştirilmiştir. Tavşan grupları 6'şarlı 3 grup olarak belirlenmiştir. 1. gruba 1. haftada, 2. gruba 3. haftada, 3. gruba 5. haftada cerrahi işlem uygulanarak mini-implantların üstü açılmış, Osstell cihazı ile rezonans frekansı ölçümü yapılmış ve torkmetre ile sökme torku kaydedilerek mini-implantlar sökülmüştür. Elde edilen tüm veriler beraber değerlendirilmiştir. Araştırmamızın sonuçları, RFA sisteminin ortodontik non-osseointegre mini-implantlar ile beraber güvenle kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the stability of loaded and non-loaded orthodontic non-osseointegrating mini- implants (ONMI) (diameters of 1.8 mm x 8 mm), which are applied on rabbit tibiae, by using resonance frequency analysis (RFA) and torquemeter. 18 adult (12 months old), male New Zealand rabbits are used in this study. 4 ONMIs are applied on the left tibia of every rabbit, by measuring the insertion torque by a torquemeter. 2 of this ONMI's are left unloaded and the other 2 are loaded with 1N force by sentalloy closed coils. Rabbits are divided into 3 groups: 1st group received surgery at the end of 1st week, 2nd group at the end of 3rd week and the 3rd group at the end of 5th week. By this operation, the ONMI's are exposed and RFA is applied by Osstell ISQ transducer. ONMI's were then removed by measuring the torque values by the torquemeter. RFA values and Torque values are evaluated together. We concluded that RFA system is an easy and safe technique to determine the ONMI stability non-invasively at any period.