Tek taraflı böbrek taşlı hastalarda sırtüstü ve yan yatar pozisyonda 99mTc-MAG3 sintigrafi ile ESWL sonrası değişikliklerin değerlendirilmesi
The evaluation of changes on 99mTc-MAG3 scintigrahy studies between sırt üstüe an done side up position of the patients with unilateral renal stone who undergoes ESWL
  1. Tez No: 204029
  2. Yazar: NİHAT BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Böbrek taşı hastalığı ESWL tedavisi ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Böbreklerin fonksiyon durumları ve ESWL tedavisinin böbrek fonksiyonları üzerine olan etkisi, radyonüklid yöntemler ile, güvenilir bir şekilde ve noninvaziv olarak takip edilebilir.Çalışmamızda, tek taraflı böbrek taşı olan hastalarda, hem ESWL tedavisinin böbrek kan akımı üzerine ( ERPF ) etkisi, hem de hastaların vücut pozisyonundaki değişikliklerin ( sırt üstü pozisyon ve taş hastalığı olan böbrek üstte kalacak şekilde yan yatar pozisyon ), böbrek kan akımı ( ERPF ) üzerine etkisinin 99mTc- MAG3 sintigrafi ile belirlenmesi amaçlandı.22 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar sırt üstü pozisyon ve yan yatar pozisyonda ( taş hastalığı olan böbrek üstte olacak şekilde ) olmak üzere 11'er kişilik iki grup halinde araştırıldı. Sırt üstü grupta ki hastaların 2'si bayan, 9'u erkek idi. Grubun ortalama yaşı 43.0 idi.Ortalama taş büyüklüğü 11.5 mm idi. Yan pozisyondaki grupta ki hastaların 3' ü bayan, 8' i erkek idi. Grubun ortalama yaşı 38.9 idi. Ortalama taş büyüklüğü 12.1 mm idi.Hastaların böbrek kan akımı ( ERPF ) ölçümleri, sırt üstü pozisyonda ve taş hastalığı olan böbrek üstte olacak şekilde, yan yatar pozisyonda olmak üzere, 99mTc-MAG3 çalışması ile yapıldı. ESWL tedavisi öncesi, ESWL tedavisinden 2 ( iki ) hafta ve 3 ( üç ) ay sonra , 99m Tc- MAG3 radyonüklid çalışması tekrar edildi. 99mTc-MAG3 çalışmaları ile elde edilen renogram eğrileri üzerinden, her bir böbreğin ERPF ve split fonksiyon değerleri hesaplandı.ESWL tedavisinden önce, ESWL tedavisinden 2 ( iki ) hafta ve 3 ( üç ) ay sonra sırt üstü pozisyonda 99mTc-MAG3 çalışmaları ile takip edilen hasta grubunda, hem ESWL uygulanan böbreklerin ortalama ERPF ve ortalama split fonksiyon değerlerinde, hem karşı ( kontrol ) böbreklerin ortalama ERPF ve ortalama split fonksiyon değerlerinde, hem de ESWL uygulanan böbreklerle, uygulanmayan böbreklerin ( kontrol ) ortalama ERPF ve ortalama split fonksiyon değerlerinin analizinde anlamlı değişiklikler saptanmadı.ESWL tedavisinden önce, ESWL tedavisinden 2 ( iki ) hafta ve 3 ( üç ) ay sonra taş hastalığı olan böbrek üstte olacak şekilde, yan yatar pozisyonda 99mTc-MAG3 çalışmaları ile takip edilen hasta grubunda, hem ESWL uygulanan böbreklerin ortalama ERPF ve ortalama split fonksiyon değerlerinde, hem karşı ( kontrol ) böbreklerin ortalama ERPF ve ortalama split fonksiyon değerlerinde, hem de ESWL uygulanan böbreklerle, uygulanmayan böbreklerin ( kontrol ) ortalama ERPF ve ortalama split fonksiyon değerlerinin analizinde anlamlı değişiklikler saptanmadı.Sırt üstü pozisyonda ve yan yatar pozisyonda takip edilen iki grubun ortalama ERPF ve ortalama split fonksiyon değerleri ( ESWL öncesi, ESWL' den 2 hafta ve 3 ay sonraki değerler ) karşılaştırıldığında da, hem ESWL uygulanan böbreklerde, hem de karşı ( kontrol ) böbreklerde anlamlı değişiklikler saptanmadı.Böbrek taşı hastalığında, ESWL tedavisi başarı ile uygulanmaktadır. ESWL tedavisi endikasyonunu koyarken dikkatli davranmak ve ESWL tedavisi esnasında dikkatli olmak, hem başarılı bir şekilde böbrek taşının tedavisini sağlar, hem de oluşabilecek komplikasyonları en aza indirir.Vücut pozisyonundaki değişiklikler ile, böbrek kan akımı ( ERPF ) arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Normal olmayan anatomik lokalizasyona sahip böbreklerde ( pitotik, ektopik vs. ), normalden fazla mobilizasyondan, yada anatomik varyasyonlardan dolayı, vücut pozisyonundaki değişiklikler, böbrek kan akımında değişikliğe neden olabilir.Böbrek taşı olan hastalarda 99mTc-MAG3 çalışması, böbrek fonksiyonlarını kantitatif olarak, güvenilir bir şekilde vermektedir. Böbreklerdeki fonksiyon değişikliklerinin 99mTc-MAG3 ile takibi, doğru zamanda cerrahi müdahale kararı verilmesinde ve düzelemez böbrek fonksiyon kayıplarının engellenmesinde kullanılabilecek, güvenilir bir yöntem olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Renal stone disease can be successfully treated by ESWL. Renal function and ESWL treatment effects on renal function can be assesed noninvasively and confidently by radyonuclide imaging procedures.In our study, we tried to identify acute and subacut effects of ESWL on renal perfusion and effects of patients body position changes ( Sırt üstüe or the kidney with stone disease is upper ) on renal perfusion using 99mTc-MAG3.22 patients included in the study. The patients divided into 2 groups. Patients with sırt üstüe position and thers other groups with side position ( Kidney with stone disease is upper side ). 2 female and 9 male patients were in sırt üstüe position group. Mean age was 43.0 and mean stone size was 11.5 mm. In the ` side position ` group thers was 3 female and 8 male patients. Whom mean age was 38.9 and mean stone size was 12.1 mm.Renal perfusion evaluated in both groups by 99mTc-MAG3 before, 2 weeks after and 3 months after ESWL 99mTc-MAG3 study repeated. Each renal split function and ERPF evaluated by using renogram curves of 99mTc-MAG3 study.Before, after 2 weeks and after 3 months than ESWL, the kidneys mean ERPF and split function doesn?t change both in the ESWL group and non-ESWL treated group. By sırt üstüe position before, after 2 weeks and after 3 months than ESWL the kidneys mean ERPF and split function doesn?t change both in there ESWL group and non-ESWL teated group by side position.Two groups mean ERPF and split function ( before, after 2 weeks and after 3 months ) compared but neither ESWL treated, the control group doesn?t show any significant diffrences.Renal stone disease can be successfully treated by ESWL . Careful indication for ESWL treatment and taking care durin ESWL treatment provides us less coplication and successful results in renal stone disease.There couldn?t find any significant differens between body position changes and renal perfusion ( ERPF ). Abnormal anatomim localization ( pytotic, ectopic vs. ) hipermobility or anatomic variation of kidneys may change renal perfusion. 99mTc-MAG3 imaging in renal stone disease, can show renal function quantitively and reliable.We believe that, following up renal function changes by 99mTc-MAG3 is a reliable option for righ time surgery management and blocking the renal function loss.