Koroner arter bypass greft cerrahisi sonrası sistemik inflamatuar yanıt sendromu insidansını azaltmada statinlerin etkinliğinin araştırılması
'?the effectiveness of statins in decreasing the incidence of systemic inflammatory response syndrome after coronary artery bypass surgery??
  1. Tez No: 204035
  2. Yazar: YÜKSEL DERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL EGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET`'Koroner Arter Bypass Greft Cerrahisi Sonrası Sistemik İnflamatuar Yanıt Sendromu İnsidansını Azaltmada Statinlerin Etkinliğinin Araştırılması''Amaç: Sistemik inflamatuar yanıt sendromu koroner arter bypass greft operasyonu sonrası sıklıkla gözlenmektedir. Son çalışmalar preoperatif statin tedavisinin C-reaktif protein, sitokinler ve adezyon molekülleri gibi inflamasyon ile ilgili değişkenlerde bariz bir azalma ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu yüzden preoperatif atorvastatin tedavisinin kardiyopulmoner bypass sonrası sistemik inflamatuar yanıta etkisini araştırdık.Gereç ve Yöntem: Elektif koroner arter bypass ameliyatı yapılan kırk hasta iki gruba ayrıldı. Hastalar atorvastatin (20 mg/gün, grup I, n=20) veya plasebo (grup II, n=20) tedavisi ile cerrahi öncesi randomize edildi. Tüm hastalar kardiyopulmoner bypass ile opere edildi ve preoperatif ve postoperatif 24. saatlerde inflamasyon parametreleri için kan örnekleri alındı.Bulgular: Her iki grupta da preoperatif demografik veriler açısından farklılık yoktu. Postopertif 24.
Özet (Çeviri)
`?The effectiveness of statins in decreasing the incidence of systemic inflammatory response syndrome after coronary artery bypass surgery??Objective: Systemic inflammatory response syndrome is frequently seen after coronary artery bypass graft surgery. Recent studies show that, preoperative use of statin treatment is associated with a decrease in inflammatory mediators such as C-reactive protein, cytokines and adhesion molecules. Thus, we?ve evaluated the effect of preoperative atorvastatin treatment on systemic inflammatory response after coronary artery bypass surgery.Material and methods: Fourty patients, who had elective coronary artery bypass surgery operation, were divided into two groups. Patients were randomized preoperatively as atorvastatin (20 mg/day, group I, n = 20) and placebo (group II, n = 20) groups. All of the patients were operated via cardiopulmonary bypass technique and blood samples were taken at preoperatively and postoperative 24th hours. Findings: No significant changes were detected in case of preoperative demographic data.