Karnozin uygulamasının sıçanlarda alkole bağlı karaciğer hasarı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of carnosine on the alcohol related liver injury in rats
- Tez No: 204051
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDAT UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Alkolik karaciğer hasarı önemli bir sağlık problemidir. Bu nedenle, alkole bağlı karaciğer hasarının patojenezini anlayabilmek, bu hasarı önleyebilmek veya azaltabilmek önem kazanmaktadır. Deneysel ve klinik çalışmalar alkole bağlı karaciğer hasarının patojenezinde serbest radikallerin önemli bir rol oynadığını göstermiştir.Karnozin (b-alanil-L-histidin), güçlü antioksidan etkilere sahip bir dipeptittir. Karnozinin antioksidan etkinliğini gösteren çalışmalar genellikle in vitro deneylere dayanmakta, in vivo etkinliği ise pek bilinmemektedir. Çalışmamızda sıçanlara ?binge model? etanol uygulayarak karaciğerde alkole bağlı değişimleri saptamak ve karnozin ön uygulamasının bunları önleme/azaltma potansiyeli olup olmadığını belirlemek istedik. Bu amaçla, 4 hafta süre ile karnozin (2 g/L; içme suyunda) ön uygulaması yapılan sıçanlara etanol (12 saat ara ile 3 kez 5 g/kg, gavajla) verildikten 6 ve 18 saat sonra serumda transaminaz aktiviteleri, karaciğerde trigliserit düzeyleri ile prooksidan?antioksidan dengedeki değişimler incelendi. Ayrıca karaciğerde histopatolojik incelemeler yapıldı.Sonuçlarımıza göre, 3 doz etanol uygulamasından sonra serumda transaminaz aktiviteleri, karaciğerde trigliserit ve lipit peroksit düzeyleri arttı ve, glutatyon, vitamin E ve vitamin C düzeyleri azaldı. Antioksidan enzim aktivitelerinde de bir baskılanma saptandı. Karaciğerin histopatolojik incelemesinde makromikroveziküler steatozis görüldü, hepatositlerde dejenerasyona ve inflamatuvar bulgulara rastlanmadı. Karnozin ön uygulaması, etanol verilen sıçanlarda serum transaminaz aktivitelerinde azalma ve karaciğerde prooksidan-antioksidan dengede kısmi bir düzelme oluşturmasına rağmen, karaciğer yağlanması ve histopatolojisi üzerinde bir değişiklik oluşturmadı.
Özet (Çeviri)
Alcoholic liver injury is an important health problem. Due to this reason, to understand the pathogenesis of the alcohol-related liver injury and to prevent or decrease this injury are getting more important. Experimental and clinical studies showed that, free radicals play an important role in the pathogenesis of the alcohol-induced liver injury.Carnosine (ß-alanyl-L-hystidine) is a dipeptide having strong antioxidant effects. The studies showing the antioxidant efficiency of carnosine generally depend on in vitro experiments and in vivo efficiency of carnosine is not well known. In our study, treating the rats with ethanol by ?binge model?, we wished to investigate the alcohol-related changes in the liver and see if carnosine pre-treatment prevents/decreases them.With this aim, 6 and 18 hours after the ethanol treatment (3 times every 12 hours, 5 g/kg; by gavage), on the rats which were pre-treated with carnosine for 4 weeks (2 g/L; by drinking water), we examined serum transaminase activities, hepatic triglyceride levels and changes in the prooxidant-antioxidant balance. Also, histopathological examinations in the liver were done. According to our findings, after 3 doses of ethanol treatment, serum transaminase activities, hepatic triglyceride and lipid peroxide levels increased and, glutathione, vitamin E and vitamin C levels decreased. Antioxidant enzyme acitivities were depressed. In the histopathological examination of the liver, macromicrovesicular steatosis was seen, but hepatocyte degeneration or inflammatory findings were not encountered. Although, carnosine pre-treatment resulted in decreases in the serum transaminase activities and a partial healing of the prooxidant-antioxidant balance in the liver of the ethanol treated rats, this treatment couldnot make any change on the steatosis and histopathology of the liver.