Mesane kanserli vakalarda DNA tamir genlerinden XRCC1, XRCC3, XPD, XPG, APE1, hOGG1 gen polimorfizmlerinin araştırılması
Analysis of XRCC3, hOGG1, XPD, XRCC1, XPG and APE1 gene polymorphisms in patients with bladder cancer
  1. Tez No: 204052
  2. Yazar: KAMİL FEHMİ NARTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Üroloji, Molecular Medicine, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Mesane kanseri sigara içimi ile oluşan en önemli idrar yolu kanserlerindendir. Serbest oksijen radikalleri sayesinde DNA hasarına sebep olmaktadır. DNA tamir kapasitesindeki değişikliklerİ ile malign tümörler gelişebilir. Çalışmamızda mesane kanserli hastalarda DNA tamir genlerinden XRCC1, XRCC3, XPD, XPG, APE1, hOGG1 gen polimorfizmlerini incelemeyi amaçladık. 84 mesane kanserli ve 45 sağlıklı bireyde Polimeraz Zincirleme Reaksiyonu, Restriksiyon Fragmanı Uzunluk Polimorfizmi ve agaroz jel elektroforezi teknikleri kullanılarak, hOGG1 Ser326Cys, XPD Lys751Gln, XRCC3 Thr241Met, XRCC1 Arg194Trp, APE1 Asp148Glu ve XPG Asp1104His polimorfizmleri araştırılmıştır. Çalışmamızda hasta ve kontrol grubunda XRCC3 genotip dağılımı açısından anlamlı fark gözlenmiş (p:0,003) ve T allelinin kontrol grubunda 4.87 kat koruyuculuk oluşturduğu tespit edilmiştir (p:0,002). Ayrıca hasta grubunda hOGG1 genotip dağılımının kontrol grubuna göre anlamlı olarak farklı şekilde dağılım gösterdiği (p:0,003) ve CYS/CYS genotipinin hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu tespit edilmiştir (p:0,022). Diğer polimorfizmleride kontrol ve çalışma grubu arasında istatistiksel anlamlılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Bladder Cancer is one of the most important cancer related to urinary system.In our study we aimed to investigate the role of DNA repair gene polymorphisms hOGG1, XRCC1, XRCC3, XPD,XPG and APE1 in bladder cancer. Ser 326Cys in hOGG1 gene, Lys751Gln in XPD gene,Thr241Met in XRCC3 gene, Arg 194Trp in XRCC1 gene,Asp148Glu in APE1 gene and Asp1104His in XPG gene polymorphisms were examined in 84 patients with bladder cancer and 45 control subjects by using Polymerase Chain Reaction (PCR) , Restriction Fragment Length Polymorphism (RFLP) , and agarose gel electrophoresis techniques. When the contribution of the XRCC3 genotype for that disease was analysed we found that the genotype distribution is statistically significantly different between the control group and patients (p=0.003) and the T allele has 4.87 times protective affect for the control group (p=0.002).